Національний заповідник "ХОРТИЦЯ"
Пошук
Замовлення екскурсiй
096-254-12-09, 095-914-77-06
Вартiсть квиткiв
Запорозька Сiч - 48 грн
Режим роботи з 9:30 до 16:30
Вихідний - понеділок
Музей козацтва - на реекспозиції
Кам'янська Січ

Унікальна пам'ятка історії національного значення Кам'янська Запорозька Січ знаходиться на території села Республіканець Новокаїрської сільради Бериславського району Херсонської області. Залишки Січі займають частину мису, утвореного при впадінні у Каховське водосховище з правого боку річки Кам'янка. Ці землі, оточені мальовничими степовими схилами та лісовими балками, понині зберегли частину своєї первісної краси. Кам'янська Січ – одна з небагатьох козацьких твердинь, що не пішла під воду у середині XX століття, коли майже весь Великий Луг Запорозький був знищений Каховським водосховищем.

На відміну від інших Січей, територія Кам'янської доступна археологам, які ведуть там дослідження вже понад 100 років. ЇЇ розкопки дали безліч важливої інформації з повсякденного життя запорозького козацтва.

Кам'янська Запорозька Січ існувала в складний і трагічний період історії козацтва. Після знищення за наказом царя Петра Першого у 1709 році славетної Чортомлицької Січі запорожці були вимушені визнати васальну залежність від Османської імперії і на кордоні Кримського Ханства, в гирлі річки Кам'янка, заснували нову – Кам'янську Січ. Однак через два роки, у 1711-му, коли запорозьку фортецю зруйнували російські війська, козаки переселилися в Олешки (нині місто Цюрупинськ Херсонської області). В Олешківській Січі запорожці перебувають до 1728 р., потім її покидають і повертаються на старе попелище, на Кам'янку. Тут вони прожили ще сім років, доки не повернулися в Україну, де, вже під владою Російської імперії, заснували останню Запорозьку Січ, знану, як Нова або Покровська.

З 1775 р., після скасування запорозького козацтва, територія, де була розташована Січ, почергово знаходилася у володінні кількох поміщиків. У 1858 р. ці землі дістались родині Огаркових. Один із її представників – Федір Семенович Огарков, людина освічена та небайдужа, всіляко піклувався про козацьку пам'ятку. За його наказом на початку XX ст. поряд із залишками Січі був розбитий парк, зведений великий особняк і комплекс господарчих будівель. До нашого часу все це дійшло в руїнах.

З кінця 1980-х років Кам'янська Січ стала місцем паломництва сучасних козацьких формувань. Щорічно тут відбувається урочиста тризна по кошовому отаману Костю Гордієнку (3 травня) та святкування Покрови (14 жовтня).

У 2009 році пам'ятка стала філією Національного заповідника «Хортиця». Сюди з о. Хортиця прокладено екскурсійний маршрут, який приваблює вітчизняних та закордонних туристів можливістю на власні очі побачити чи не єдине вціліле місце козацької столиці, доторкнутися до героїчних сторінок минулого, отримати незабутні враження і дізнатися багато нового і цікавого з життя-буття січовиків.