Національний заповідник "ХОРТИЦЯ"
Пошук
Замовлення екскурсiй
096-254-12-09, 095-914-77-06
Вартiсть квиткiв
Запорозька Сiч - 48 грн
Режим роботи з 9:30 до 16:30
Вихідний - понеділок
Музей козацтва - на реекспозиції
175 РОКІВ ВІД ПЕРЕБУВАННЯ НА О. ХОРТИЦІ Т.Г. ШЕВЧЕНКА

Якщо плоть Шевченкова народжена
кріпачкою в Моринцях на Черкащині,
то його дух народжений і виплеканий
Хортицькою свободою, запорізькою
демократичністю, непокорою та
болестями нардного лицарства.
Д. Павличко

Ім'я Тараса Григоровича Шевченка золотими літерами вписане в історію не тільки української, а й світової літератури. Є в біографії Кобзаря сторінки, пов'язані з нашим краєм. Запорожжя і особливо острів Хортиця стали одними із важливих джерел натхнення для поета. Неодноразово в його творчості згадується Великий Луг Запорозький, Дніпрові пороги, запорозьке козацтво, і, звичайно ж, Хортиця
Перенесемося у 1843 рік. Шевченкові – 29, молодий поет, отримавши відпустку в Академії мистецтв, вирушає у подорож до рідної землі. Тарас Григорович об'їздив чимало міст і сіл України. На початку вересня 1843 р. його шлях лежить з Яготина в омріяні краї запорозького козацтва. Біля Кременчука наплавним мостом поет переїхав на правий берег Дніпра і ступив на землю тодішньої Катеринославщини. Безсумнівно, Хортиця, пороги, безкрайні запорозькі степи потім пробуджували незабутні спогади в Тараса Шевченка.
Значущість для поета Запорозької землі, Великого Лугу ми бачимо по його творах: такі слова як «козак», «запорожець», «Запорожжя», «Великий Луг», зустрічаються у його творах понад 80 разів. Т. Шевченко, пишучи свій найбільший за обсягом і поетичною напругою твір – поему «Гайдамаки», весь час бачить перед собою Запорожжя і запорожців, – їх згадують, про них співають, вони надихають гайдамаків: «кобзар вшкварив, а козаки – аж Хортиця гнеться – метелиці та гопака гуртом оддирають».
Хортиця ввійшла в свідомість поета як столиця волі, козацької слави, горнило національного духу; тяжко переживав Тарас Григорович закріпачення козацьких земель: «Торік був на Хортиці й скрізь був і все плакав: сплюндрували нашу Україну катової віри німота з москалями, щоб вони переказилися».
За переказами відомо, що він зупинявся в с. Вознесенівці у сім`ї Прокопа Булата, де прожив близько двох тижнів. Ночував під старою грушею. За цей час він, користуючись послугами сина Прокопа Булата Романа, кілька разів на човні перепливав Дніпро, щоб дістатися острова , який обійшов по колу. Ходив стежками легендарної Хортиці, оглядав залишки козацьких укріплень, був зачарований красою порогів і круч великого Славутича.
Поета проймає гордість за славних лицарів-запорожців, за козацький рід, якому ніколи не буде переводу. Туга за тими давніми часами, за країною козаків звучить у поезії Тараса Шевченка. «Слава не поляже, а розкаже, що діялось в світі, чия правда, чия кривда і чиї ми діти. Наша дума, наша пісня, не вмре не загине! От де, люди, наша слава, слава України!»

У травні 2005 року на Хортиці відкрито окремий туристичний маршрут, присвячений шевченківській темі. Були встановлені гранітні брила з висіченими на них уривками із творів Т.Г. Шевченка, де згадується о Хортиця та облаштована "Тарасова стежка".

#Хортиця
#НаціональнийЗаповідникХортииця
#Khortytsia
#NationalReserveKhortytsia
#ТарасШевченко
#Шевченко