Національний заповідник "ХОРТИЦЯ"
Пошук
Замовлення екскурсiй
096-254-12-09, 095-914-77-06
Вартiсть квиткiв
Запорозька Сiч - 48 грн
Режим роботи з 9:30 до 16:30
Вихідний - понеділок
Музей козацтва - на реекспозиції
НАЦІОНАЛЬНА РЕЛІКВІЯ УКРАЇНИ – "КНЯЖИЙ МЕЧ"

Виставка в Шевченківському національному заповіднику у Каневі.

У листопаді 2011 року до фондової колекції Національного заповідника «Хортиця» потрапив середньовічний меч Х ст., піднятий з дна Дніпра біля берегів острова Хортиця. Історики вважають, що обставини його втрати імовірно були пов’язані з подіями весни 972 року, коли у свій останній бій з печенігами вступила дружина давньоруського князя Святослава Ігоревича.

У “Повісті временних літ” читаємо: “Коли прийшла весна, відправився Святослав до порогів і напав на нього Куря, хан печенізький, й убили Святослава, й узяли голову його, й зробили келих з черепа, окували його, пили з нього, ... сподіваючись таким чином перейняти мужність, хоробрість і стійкість великого полководця”.

На підтвердження цієї гіпотези свідчать інші знахідки. Так, під час будівництва Дніпрогесу в 1928 році археологами в районі греблі були виявлені ще п’ять мечів, що датуються Х ст. На жаль, вони були втрачені під час лихоліття Другої Світової війни.

У народному сприйнятті унікальний артефакт отримав назву «Меча Святослава Хороброго» і може претендувати на статус національної реліквії України.

Mech

Понад рік тривав процес реставрації меча в Національному науково-дослідному центрі України в Києві. Дослідники встановили, що знахідка належить до зразків елітарної європейської зброї. Клеймо – напис латиницею на лезі VLFBERH+T – свідчить про виготовлення меча в майстернях середньої течії Рейну.

Багато оздоблена зброя такого рівня могла, поза сумнівом, належати виключно особі княжого роду або воєначальнику найвищого чину.

Після реставрації, меч експонувався у Національному музеї історії України, музеях Харкова, Львова та Галича.

В жовтні 2014 року «Меч Святослава» був презентований Президенту України Петру Порошенку під час його візиту до Запоріжжя.

На княжому мечі складали у 2015 році присягу на вірність народові України курсанти – майбутні захисники Вітчизни.

Символічно, що виставка меча в Каневі розпочала свою роботу саме 18 травня – у Міжнародний день музеїв. Її урочисте відкриття відбулося об 11:00 в Музеї Тараса Шевченка на Чернечій горі.

MechKaniv1 MechKaniv2 MechKaniv3 MechKaniv4