Національний заповідник "ХОРТИЦЯ"
Пошук
Замовлення екскурсiй
096-254-12-09, 095-914-77-06
Вартiсть квиткiв
Запорозька Сiч - 48 грн
Режим роботи з 9:30 до 16:30
Вихідний - понеділок
Музей козацтва - на реекспозиції
Презентація відреставрованих човнів

10 жовтня 2016 року Хортицю відвідав віце-аташе з питань культури Посольства США в Україні Мохамед Мотівала. На заході були представлені результати роботи за грантовою програмою від Посольського Фонду США збереження культурної спадщини.

У 2014 році Фондом було виділено кошти на здійснення реставрації двох великих експонатів — дубель-шлюпки XVIII ст. та байдака ХІХ ст.

Дослідження підводної спадщини у Запоріжжі – унікальний тривалий проект, який не має аналогів ані в Україні, ані в межах усього колишнього СРСР. Ці роботи були започатковані в кінці 1960-х років під керівництвом професора Георгія Шаповалова.

В 1999-му році командою підводних археологів Національного заповідника «Хортиця» вперше були проведені роботи з дослідження, підйому та реставрації «козацького човна» 1730-х років. У 2004-му разом з відомим російським музичним виконавцем та громадським діячем Андрієм Макаревичем було піднято «бригантину руського маніру», у 2012-му – восьмиметровий човен-однодеревка ІХ ст.

Сьогодні презентуються результат роботи ще над двома унікальними експонатами.

Перша пам'ятка – «дубель-шлюпка», або, як їх іще називали, «дуб». В 2008-му та 2010-му роках з дна Дніпра біля Хортиці було піднято на поверхню фрагменти такого типу суден першої половини XVIII століття.

Ці двощоглові вітрильно-гребні судна довжиною до 20 метрів і шириною до 4 метрів були збудовані понад 260 років тому. З середини XVIII та у XIX ст. «дуби» із бойових човнів стають типовими торгівельними суднами для усієї акваторії Дніпра і, подекуди, будівництво їх продовжувалося до початку ХХ ст.

Співробітниками заповідника була проведена ґрунтовна та кропітка робота з дослідження, консервації та реставрації кораблів. Під час робіт застосовано як світовий досвід, так і власні новаторські напрацювання. Для реставрації дубель-шлюпки було створено просторовий каркас, який повторює обводи судна. Таким чином вдалося не тільки поєднати між собою розрізнені фрагменти, але й візуалізувати контури корабля, не зважаючи на втрату значної частини деталей, підвищити виразність пам'ятки.

Другий експонат – «байдак». Знайдений він в 2010 році після паводку на березі Десни у Київській області. Це вантажне судно, що датується кінцем ХІХ ст. Має просту плоскодонну конструкцію, побудоване з масивних соснових дошок товщиною 100-150 мм довжиною до 10 метрів, скріплених між собою дубовими шпангоутами. Байдак, як тип річкового судна відомий ще з доби запорозького козацтва, а при його будівництві використані традиційні технології, відомі ще з часів Київської Русі.

Разом із сотнями предметів, які розкривають таємниці давніх мореплавців, ці та інші унікальні знахідки стануть гідними експонатами майбутнього Музею судноплавства, який планується побудувати на Хортиці.

Керівник проекту – завідувач відділом охорони пам'яток Національного заповідника Хортиця, кандидат історичних наук Дмитро Кобалія. Авторами проектів із вивчення та збереження гідро археологічних пам'яток Хортиці в різні роки були Валерій Нефедов, Юрій Мазурик, Андрій Денисенко, кандидат історичних наук, генеральний директор Національного заповідника «Хортиця» Максим Остапенко. Більшість із них були реалізовані за підтримки меценатів, благодійних фундацій, представників ЗМІ та небайдужих громадян.

Висловлюємо щиру подяку нашим партнерам - посольству Сполучених Штатів, Благодійному фонду «Хортиця» та кінному театру «Запорозькі козаки».

Також зазначимо, що за підтримки Посольства США у 2015 році з метою популяризації військово-морської спадщини історичного Запорожжя було видано книгу В’ячеслава Саричева «300 років козацького флоту».

Спільнота проекту та фотоматеріали у facebook: "Запорозька верф - Zaporozhya shipyard"