Національний заповідник "ХОРТИЦЯ"
Пошук
Замовлення екскурсiй
096-254-12-09, 095-914-77-06
Вартiсть квиткiв
Запорозька Сiч - 48 грн
Режим роботи з 9:30 до 16:30
Вихідний - понеділок
Музей козацтва - на реекспозиції
Співпраця з "Центром туризму"

25 травня 2016 року КЗ «Центр туризму» ЗОР була здійснена комплексна еколого-геологічна краєзнавча експедиція «Сарматські відслонення с.Веселянка». В експедиції взяли участь гуртки екологічного краєзнавства центру (кер. Діброва Ю.Ю. і Шелегеда В.І.), співробітники Запорізького обласного краєзнавчого музею і науковці НЗ «Хортиця». Керівник експедиції - старший науковий співробітник відділу «Природа» Запорізького обласного краєзнавчого музею Деркач Т.Г.

Завдання експедиції - польове обстеження і визначення сучасного стану геологічної пам’ятки природи «Гора Лиса» (2 га), опис і фотографування геологічних відслонень віком 11-14 млн. років, відбір зразків порід, мінералів та викопної фауни, музеєфікація геологічних відслонень для подальшого представлення в експозиціях Запорізького обласного краєзнавчого музею.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Пам’ятка розташована в уступі лівого схилу долини р. Конка між селами Веселянка і Запорожець. У цьому місці 14-10 млн років тому було дно Сарматського озера-моря, у якому розвивалася своєрідна солонуватоводна фауна молюсків, що складалася головним чином з небагатьох родів і видів пластинчатозябрових і черевоногих молюсків.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Зараз веселянський стратотиповий розріз «Гори Лисої» доступний для дослідження лише в штучних розчищеннях. Оглянути його можна в невеличких, прилеглих до дороги, несанкціонованих піщаних кар’єрах у балці Скотоватій. Відслонюється досить повний розріз сарматського ярусу, представлений піщано-детритовими вохристо-жовтими відкладами прибережних фацій, серед яких зустрічаються залишки молюсків та інших, в тому числі хребетних, тварин.

Під час експедиції були зроблені описи і фотографування сарматських відслонень на різних ділянках пам’ятки природи, проведений відбір зразків порід і мінералів, залишків пластинчатозябрових і черевоногих молюсків, фрагментів скелетів хребетних тварин (за попередніми даними тюленів і морських птахів). Зроблена музеєфікація 3-х геологічних колонок сарматських відслонень. Всі знахідки експедиції направлені у відділ природи Запорізького обласного краєзнавчого музею для подальшої камеральної обробки.

Наступним заходом, що відбудеться в межах співпраці із КЗ "Центр туризму" ЗОР буде провелення обласного етапу Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-спортивної патріотичної гри Українського козацтва «Сокіл» («Джура») з 18 по 30 червня 2016 року. В програмі заходу крім традиційних військово-спортивних тренувань, екскурсії, походи, толока на території заповідника та "Нічна варта на Січі".