Національний заповідник "ХОРТИЦЯ"
Пошук
Замовлення екскурсiй
096-254-12-09, 095-914-77-06
Вартiсть квиткiв
Запорозька Сiч - 48 грн
Режим роботи з 9:30 до 16:30
Вихідний - понеділок
Музей козацтва - на реекспозиції
Протовче

На крайньому півдні Хортиці росташовано унікальний природний комплекс який батько історії Геродот називав Гілеєю, козаки Великим Лугом, а сучасники Дніпровськими плавнями. Нажаль 1956 року після побудови Каховської ГЕС його було практично знищено і подивитись на те як виглядав Великий Луг в козацькі часи можна лише в декількох місцях, серед них і наш острів.

З точки зору історії південна частина острову також достатньо цікава, тут в середні віки проходив так званий Протовчий брід біля якого існувало поселення і збирались військові дружини русів.

Ще в 50-х роках відомий археолог-розвідник Олександр Бодянський виявив на полі, поблизу плавневих озер Осокорового, Коржевого та Качачого,  сліди стародавнього поселення. На місці поселення археологами було знайдено велику кількість речей: кераміку, козацькі люльки, натільні хрестики, попіл, зразки залізної руди, шлаку тощо.   Вагомість знахідок на місці цього поселення підсилюється спогадом в  давньоруському літописі «Повість минулих літ», де зокрема, сказано: «І пішли на конях і в лодіях, і пришли нижче порогів, і стали у Протовчому, на Хортичім острові». Це – з нагоди розміщення тут війська великого князя Святополка Ізяславовича перед переможною битвою з половцями 1103 року. Далі, вже 1190 року, у тому ж літописі занотовано: «і їхали у великому русі до Протовчого в Лузі в Дніпровому». І, нарешті,  1223 року тут збиралися руські князі перед трагічною битвою на Калці: «І прийшли на ріку Дніпро, і минули пороги, і стали біля річки, біля Хортиці і на броді Протовчому».

Історична винятковість приплавневої місцевості острова блискуче підтвердилася археологічним чином: протягом 1976-1980 рр. учені Хортицького заповідника Тамара і Віталій Шевченки разом з Олександром Бодянським виявили та дослідили поблизу озера Осокорового кілька напівземлянок, кожна площею в середньому до 500 квадратних метрів. Знахідки – зокрема, бронзовий хрест-складень, мундштук від музичного ріжка, пенал для скляних намистин, риболовецькі гачки, а особливо, рало, глиняні печі, кераміка, розсипи культурних злаків, жорна – свідчать про те, що у поселенні мешкали і мисливці, і ремісники, і землероби. Наявність же значної кількості предметів озброєння – стріли, холодна зброя, фрагменти кольчуги – говорять ще й про потужну військову рису. Існує думка, що поселення було своєрідним форпостом на кордоні між слов’янським державним угрупуванням і кочівницьким Степом. Часові його обрії – від Х до ХІV століть.

protovche1

Меморіально-туристичний комплекс "Протовче" під час зимової хурделиці

Поселення вивчене неповністю Спеціальні розвідки  розсунули його межі від кількох досліджених гектарів до, ще п’ятнадцяти.

Масштаби пам’ятки, її виключно важливе стратегічне розташування дають вагомі підстави  вважати Протовче однією із залог, з яких згодом викристалізувався військово-адміністративний центр – Запорозька Січ.

protovche3protovche4 protovche2

Хортицькі плавні

Протолче  цікаве не тільки з історичного боку, це унікальна пам’ятка природи, зона абсолютної заповідності. Комплекс з більше 20 озер, проток і заток, острівців і півострівців – це залишки колись безкрайнього плавневого масиву «Великого Лугу Запорозького». Тут мешкає більше 28 видів звірів, 47 – риб, 226 – птахів. В озерах Хортиці знайшли прихисток ровесники динозаврів – водяний горіх (чилім), сальвінія плаваюча.

Наразі до меморіально-туристичного комплексу «Протолче» можна замовити  однойменну екскурсію.