Національний заповідник "ХОРТИЦЯ"
Пошук
Замовлення екскурсiй
096-254-12-09, 095-914-77-06
Вартiсть квиткiв
Запорозька Сiч - 48 грн
Режим роботи з 9:30 до 16:30
Вихідний - понеділок
Музей козацтва - на реекспозиції
Скіфський стан

На висоті 57 м над рівнем Дніпра, найвищу точку Хортиці, увінчує найбільший курган із тих, що збереглися на острові «Зорова могила». Ще декілька століть тому 80% острова займали степи, серед яких височили кургани. Відомий дослідник Хортиці Я.П.Новицький писав, що на початку ХХ століття на острові було 129 курганів. Стояли вони поодиноко, або ж цілими групами. За словами того ж Новицького, раніше тут існувало шість курганних груп. «Зорова Могила» відноситься до 5-ї.

Скіфський стан з висоти

Археологічні дослідження, які проводилися на цій місцевості, починаючи з часів Якова Новицького повідали, що кургани почали зводити у ІІІ тисячолітті до нашої ери, а поховання в них зафіксовані – від дати створення перших курганів і до середньовіччя.

Нажаль з 28 курганів, що височіли тут колись, збереглось усього три (загальна площа цієї курганної групи – 20,83 га).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Кургани Скіфського стану, вид з бекету

У листопаді 2005р. розпочались роботи з відновлення історичного ландшафту, а саме з облаштування п’ятої курганної групи. До трьох «живих» курганів, що були очищені від дерев та чагарникової порослі, додали ще вісім, серед яких один досліджений і відновлений, два відновлені на місці зруйнованих, а решта – кургани-макети і святилище Арея.

Як вже повідомлялось, на території п’ятої курганної групи збереглось три кургани з 28-ми. Один із збережених курганів, в народі має назву “Потьомкінський”.

Після ліквідації у 1775 році Запорозької Січі Катерини ІІ подарувала острів Хортицю Григорію Олександровичу Потьомкіну. І, з притаманним йому розмахом, фаворит цариці задумав створити на Хортиці фруктовий сад, палац і розкішний парк, що не поступався паркам Петергофа. Але дуже швидко він охолов до цієї витівки і передав Хортицю державній казні “за так”. У 1790 році на острові поселилися німці-меноніти.

stan1

Скіфський стан на заході сонця.

Другий уцілілий курган, дістав назву «Зорової могили», тобто, «Зорити», зирити (спостерігати за місцевістю) російською «обозревать».

Є припущення, що така назва виникла від того, що звідси можна було побачити степові простори, адже курган розташований на найвищий  точці Хортиці, про що повідомляв геодезичний охоронний знак, встановлений у 1922 р. Він був найстарішим охоронним знаком в Україні. А зараз курган, з 10 жовтня 2006 р., увінчує скіфський воїн – точна копія стародавньої скульптури (УІ –У ст.. до н. е) знайденої біля села Нововасилівки на Миколаївщині. Скульптура дуже виразна, має при собі не лише відповідне озброєння, а й ознаки статі, як свідчення чоловічої сили і спроможності. Автор копії – запорізький скульптор Сергій Каніщев.

Цей курган ніколи не досліджували. Виходячи з розмірів кургану, а також того факту, що навколо нього було ще 27, це дає підстави припускати, що тут поховано якусь визначну особу.

Під час  відновлення п’ятої курганної групи було вирішено створити музей під відкритим небом. Тут відвідувачі мають змогу побачити жорна - символ добробуту і плодючості, каток або гарман - пристрій для обмолоту зерна, ступи - для товчіння зерна, статуї, антропоморфні стели та багато іншого.

SONY DSC

Лапідарій - музей кам'яних витворів простонеба

Цей комплекс буде в майбутньому частиною туристичного маршруту “Скіфський шлях” і простягатиметься від балки Наумової до плавневої частини острова.