Національний заповідник "ХОРТИЦЯ"
Пошук
Замовлення екскурсiй
096-254-12-09, 095-914-77-06
Вартiсть квиткiв
Запорозька Сiч - 48 грн
Режим роботи з 9:30 до 16:30
Вихідний - понеділок
Музей козацтва - на реекспозиції
Січ

Історико-культурний комплекс "Запорозька Січ" є найбільш відвідуваним туристичним об'єктом і візитівкою не тільки Хортиці а й міста Запоріжжя. Ідея створення реконструкції столиці козацьких земель виникла ще в часи заснування заповідника. В Постанові Ради Міністрів України 1965 р., що оголосила острів заповідником, йшлося про створення тематичного парку історії козацтва, з будівництвом Музею–панорами, архітектурно-етнографічного комплексу “Січ”, зони обслуговування(ресторан), а також висловлені пропозиції щодо спорудження пам’ятних знаків, пов’язаних з історією запорозького козацтва.

У другій половині 60-х років неодноразово проводилися конкурси на оптимальне “проектування історико-меморіального комплексу заповідника”. Первісно “Запорозька Січ” мала стати найголовнішим об’єктом проекту. Але згодом більше уваги стали приділяти проектуванню Музею-панорами запорозького козацтва, а з початку 70-х років взагалі заговорили вже про створення Музею історії міста Запоріжжя. Ідея будівництва “Запорозької Січі” відійшла на другий план і була майже забута.

У 1991 році Україна стає незалежною державою і забута ідея створення комплексу “Запорозька Січ” отримує друге дихання. Проект архітектурного ансамблю запропонували підготувати Львівському інституту “Укрзахідпроектреставрація”. І знову на заваді став брак фінансування.

Через 10 років, у 2001р., місцевий Державний проектний інститут “Запоріжцивільпроект” розпочав розробку нової проектної документації і запропонував своє архітектурне рішення даного комплексу. У 2004р. Держава виділяє кошти для спорудження історико-культурного комплексу “Запорозька Січ”. 14 жовтня 2004 р. відбулася урочиста закладка комплексу, а з 2 листопада почалися роботи з очищення території будівництва від лісових насаджень. З січня 2005 р. почали виростати будівлі Комплексу. На даний період Комплекс майже готовий. Залишились внутрішні роботи і інтер’єрне рішення об’єктів. Генеральний підрядник будівництва ПП “Протей”. Меценат будівництва – металургійний комбінат ВАТ «Запоріжсталь»

sichair

Комплекс "Запорозька Січ", вид з повітря.

В історико-культурному комплексі "Запорозька Січ" існують експозиційні та рекреаційні об'єкти (тобто для відпочинку).

В даний момент працює 7 експозиційних об'єктів - Пушкарня, виставка "Традиційні промисли запорожців", виставка "Козак Мамай і люлька", Будинок кошового отамана, Військова канцелярія, виставка "Козацький табір", діюча Церква Покрови Пресвятої Богородиці.

budkosh1Будинок кошового отамана

kancelyariya1Військова канцелярія

Комплекс "Запорозька Січ" – узагальнюючий образ усіх восьми запорозьких січей, створений на науковій основі. Запорозькі Січі різнилися плануванням, укріпленнями, типами церков, конструкцією та розмірами куренів, наявністю інших будівель. Зовні відмінності були, але порядок формування козацьких січей, зберігався. Обов’язково був центральний майдан для рад, церква і козацькі курені навколо. А починаючи з Чортомлицької Січі (1652 – 1709 рр.), вже існувало торгово-ремісниче передмістя, яке існує і на нашому комплексі тут же розташовано ікорчмуде відвідувачі можуть відпочити скуштувавши традиційні українські страви.

SONY DSC

Комплекс "Запорозька Січ", вид з в'їзної вежі

Після огляду радимо відвідати реконструкцію козацького бою від гурту "Січові козаки" де ви можете ознайомитись із козацькою зброєю і побачити на власні очі як її застосовували в бою.

kozaki2