Фонди Національного заповідника «Хортиця» поповнилися унікальним знаком

20.05.2021

Фонди Національного заповідника «Хортиця» поповнилися унікальним знаком

 

Фонди Національного заповідника «Хортиця» поповнилися унікальним знаком «Хортицького товариства охоронців природи», якому більше 100 років. Сьогодні, у стінах КЗ «Запорізький обласний краєзнавчий музей», генеральний директор заповідника Максим Остапенко разом з меценатами Михайлом Квятковським та Олегом Афанасьєвим (ТОВ «УК «Домкомфорт») презентували  стародавній артефакт широкому загалу.

На сьогодні у світі є дуже популярною теорія збереження особливо цінних охоронюваних природних територій. Загальноприйнятою є думка, що треба зберігати не окремі види тварин чи рослин, а ландшафти в цілому. Цікаво, що ще століття тому це зрозуміли члени першого в Російській імперії Хортицького товариства охоронців природи.

В далекому 1910 році вчителем с. Хортиця Петром Бузуком було створено «Хортицкое общество охранителей природы». В тому ж році природоохоронна організація ухвалила статут, за яким вона повинна була охороняти та зберігати  тваринне, рослинне та мінеральне царство природи, поширювати серед населення інформацію щодо раціонального використання  природних ресурсів.

Вже до вересня 1911 року товариство нараховувала близько 200 членів з річним внеском – 2 карбованці.

Протягом чотирьох років діяльності природоохоронна організація заснувала розплідник, насаджувала ліси, створювало штучне гніздування для птахів, заарендувало великий парк, з метою створення культурно-показової установи.

В розпліднику до  кінця 1914 року росло близько 17 тисяч дерев, окрім того, 2000 штук клену ясенелистого, 175 ялин, 930 жимолості, 7300 бирючини, 811 кущів троянди і декоративних чагарників. Також члени організації строго слідкували за правильним веденням полювання на території навколишніх сіл та створили  заповідні ділянки, де вищезгаданий вид діяльності взагалі заборонявся.

Товариство охорони природи мали власну печатку і нагрудний значок із зображенням птаха, що годує своє потомство. Достовірних фактів щодо кількості таких значків не має. За одними даними їх близько 200, за іншими – набагато менше. Виготовлений він з мідного сплаву, швидше за все, латуні і був колись покритий білою та синьою емалями.

 Саме такий значок, якому більше 100 років,  подарували Національному заповіднику представники ТОВ «УК «Домкомфорт» та ГО «Збереження Архітектури Запоріжжя».

Поки ведуться роботи з реекспозиції Музею історії запорізького козацтва, цей рідкісний предмет можна буде побачити в експозиції Запорізького обласного краєзнавчого музею.

 

 

Поділитися в соц.мережах:

Останні новини

Всі новини
1.12.2021

Як ми працюємо

  Історико-культурний комплекс "Запорозька Січ" працює з 9.00 до 16.30 (каса до 16.00). Всі дні, крім понеділка та вівторка. У зв’язку із встановленням «червоного» рівня епідемічної безпеки на території Запорізької...

Читати повністю
26.10.2021

Дослідження ґрунтового могильника скіфського часу «Канфарка» – 2021

Після вдалого археологічного сезону 2020 року, коли в ґрунтовому могильнику скіфського часу «Канфарка» було знайдено непограбоване поховання воїна (посилання на відеосюжет в першому посиланні), дослідники продовжили роботи з вивчення стародавньої...

Читати повністю
7.10.2021

Участь у ІХ науково-методичному семінарі “ГІС та заповідні території”

Науковий співробітник сектору охорони природи Національного заповідника «Хортиця» Serhiy Kozodavov взяв участь у ІХ науково-методичному семінарі “ГІС та заповідні території”, що відбувся у форматі веб-конференції 26-30 серпня 2021 р. Організатор...

Читати повністю