Фонди Національного заповідника «Хортиця» поповнилися унікальним знаком
Фонди Національного заповідника «Хортиця» поповнилися унікальним знаком
Фонди Національного заповідника «Хортиця» поповнилися унікальним знаком «Хортицького товариства охоронців природи», якому більше 100 років. Сьогодні, у стінах КЗ «Запорізький обласний краєзнавчий музей», генеральний директор заповідника Максим Остапенко разом з меценатами Михайлом Квятковським та Олегом Афанасьєвим (ТОВ «УК «Домкомфорт») презентували стародавній артефакт широкому загалу.
На сьогодні у світі є дуже популярною теорія збереження особливо цінних охоронюваних природних територій. Загальноприйнятою є думка, що треба зберігати не окремі види тварин чи рослин, а ландшафти в цілому. Цікаво, що ще століття тому це зрозуміли члени першого в Російській імперії Хортицького товариства охоронців природи.
В далекому 1910 році вчителем с. Хортиця Петром Бузуком було створено «Хортицкое общество охранителей природы». В тому ж році природоохоронна організація ухвалила статут, за яким вона повинна була охороняти та зберігати тваринне, рослинне та мінеральне царство природи, поширювати серед населення інформацію щодо раціонального використання природних ресурсів.
Вже до вересня 1911 року товариство нараховувала близько 200 членів з річним внеском – 2 карбованці.
Протягом чотирьох років діяльності природоохоронна організація заснувала розплідник, насаджувала ліси, створювало штучне гніздування для птахів, заарендувало великий парк, з метою створення культурно-показової установи.
В розпліднику до кінця 1914 року росло близько 17 тисяч дерев, окрім того, 2000 штук клену ясенелистого, 175 ялин, 930 жимолості, 7300 бирючини, 811 кущів троянди і декоративних чагарників. Також члени організації строго слідкували за правильним веденням полювання на території навколишніх сіл та створили заповідні ділянки, де вищезгаданий вид діяльності взагалі заборонявся.
Товариство охорони природи мали власну печатку і нагрудний значок із зображенням птаха, що годує своє потомство. Достовірних фактів щодо кількості таких значків не має. За одними даними їх близько 200, за іншими – набагато менше. Виготовлений він з мідного сплаву, швидше за все, латуні і був колись покритий білою та синьою емалями.
Саме такий значок, якому більше 100 років, подарували Національному заповіднику представники ТОВ «УК «Домкомфорт» та ГО «Збереження Архітектури Запоріжжя».
Поки ведуться роботи з реекспозиції Музею історії запорізького козацтва, цей рідкісний предмет можна буде побачити в експозиції Запорізького обласного краєзнавчого музею.
Останні новини
Всі новиниВячеслав Зайцев – Хортиці
Сьогодні ми провели захід на вшанування пам'яті про захисників донецького аеропорту та нашого колеги та друга Вячеслава Зайцева Zaitsev Viacheslav. Були присутні найближчі - друзі, колеги та побратими. Для кожного...
Читати повністюЧому на Хортицю поки що зась
У Запоріжжі рішенням регіональної комісії ТЕБ та НС від 7 квітня введено заборону на відвідування певних місць відпочинку. У Запорізькій обласній військовій адміністрації пояснили, що мова йде не про всі...
Читати повністюЗапрошуємо Вас взяти участь у роботі Х науково-практичної конференції «Історія запорозького козацтва в пам’ятках та музейній практиці»
Дата та місце проведення: 20-21 жовтня 2022 р., он-лайн. Посилання буде надано додатково на пошту, яку Ви вкажете при реєстрації. Передбачається обговорення наступних проблем: 1. Історія запорозького козацтва: сучасний стан...
Читати повністю