Історик Ярослав Грицак та філософ Олександр Комаров презентували книгу про українську ідентичність

22.08.2021

Історик Ярослав Грицак та філософ Олександр Комаров презентували книгу про українську ідентичність

20 серпня в Національному музеї літератури України презентували книгу Ярослава Грицака і Олександра Комарова «Шлях становлення української ідентичності». Це символічний подарунок країні до Дня незалежності від Національного заповідника Хортиця. Також видання отримало аудіоверсію. Над її виробництвом працювала команда MEGOGO Audio. Аудіокнижка доступна безкоштовно у мобільному додатку MEGOGO, а електронна версія незабаром з’явиться на сайті Інституту національної пам’яті України.

Автори видання зазначають, що книга — це історія громадянського самоусвідомлення.

«Ідея створити цей проект прийшла до нас саме на Хортиці, коли ми міркували щодо смислового наповнення острову якимись проєктами, які могли б бути значущими для України загалом. Ми почали збирати саме філософів, істориків, хто може взятися за цю справу. Отже, праця була колективною. Рецензенти надали нам ґрунтовні зауваження, критику, ми з паном Грицаком удосконалювали наш текст. Так що на виході отримали нинішню редакцію. Ми створити продукт, з яким можна ознайомитися за один вечір. Все буде у відкритому доступі», — розповів Олександр Комаров.

«Кожен історик, який пише про минуле, насправді пише про себе і свої часи. Те, що ми бачимо останні роки, навіть, останнє опитування про нове українське покоління, показує, що в Україні з’явилася дуже сильно ідентичність громадянина України. Вона домінує у всіх групах, у всіх регіонах. І ця ідентичність поки що не має своєї історії. Вона має історію Української ідентичності, але не має історії ідентичності громадянина України. Власне ми це і ми і хотіли показати. Хортиця – це той приклад пограниччя, звідки формується українська ідентичність», — поділився науковець, історик і публіцист Ярослав Грицак.

За мотивами книги в Національному заповіднику «Хортиця» окремо планують створити імерсивну аудіовиставу — аудіоподорож «Шлях становлення української ідентичності». Локація, на якій передбачається подорож в історію, буде знаходитися на оновленому пагорбі, біля Музею козацтва. Вона буде проводити людей історичним шляхом від сивої давнини до часів української незалежності. До виробництва планує долучитися команда MEGOGO Audio. Усі деталі роботи над проєктом будуть відомі згодом. Його планують презентувати до Дня міста Запоріжжя.

Аудіоподорож створюється в рамках державної програми «Велика реставрація», за підтримки партнера національного проєкту відродження Хортиці Групи Метінвест.

«Саме на Хортиці на початку травня з’явилася ідея у команди створити аудіоподорож, для того щоб людина, піднімаючись на пагорб, а підйом триває 20 хвилин, думала про високе. І ось у такий короткий термін ми маємо текст, який можна оцінити в друкованому та аудіоформатах, — розповіла кураторка культурних проєктів Вероніка Селега. — До Дня міста Запоріжжя, плануємо презентувати готову аудіовиставу. Ми надрукували тексти, з якими можна ознайомитися в мережі. Зараз продовжуємо працювати саме над створенням вистави».

«У часи постійного маніпулювання історією з боку агресора подібні проєкти —справжній скарб. Національна ідентичність і її усвідомлення складається з багатьох факторів: і знання власної історії один з ключових. Популяризувати її – наша місія. Тож з нетерпінням чекаємо запуску ініціативи в гирлі українського козацтва, на «Хортиці». Чудова відправна точка для подорожі історією України», – зазначив міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.

Нагадаємо, цього року Національний заповідник «Хортиця» увійшов до списку державної програми «Велика реставрація». У рамках програми реконструюють Музей історії запорізького козацтва, пагорб з флагштоком і громадський простір «Козацьке коло».

Відродження Хортиці – ініціатива Президента України Володимира Зеленського, яка реалізовується під його особистим контролем. Вона перебуває в пріоритетній зоні відповідальності заступника керівника Офісу Президента та координатора президентської програми «Велике будівництво» Кирила Тимошенка.

Офіційно реконструкція Хортиці стартувала 10 червня. На даний момент у рамках першого етапу реконструкції інфраструктури острова завершені роботи по облаштуванню «Козацького кола», завершується благоустрій пагорба Єдності, на якому 23 серпня піднімуть державний прапор України, в активній фазі відновлювальні роботи Музею.

Партнером національного проєкту відродження Хортиці виступає Група Метінвест. Метінвест долучився до проєкту з самому початку та забезпечує супровід ініціатив від зародження ідеї до розробки концепції перетворень, згідно з якою наразі триває будівництво.

 

Поділитися в соц.мережах:

Останні новини

Всі новини
20.01.2023

Вячеслав Зайцев – Хортиці

Сьогодні ми провели захід на вшанування пам'яті про захисників донецького аеропорту та нашого колеги та друга Вячеслава Зайцева Zaitsev Viacheslav. Були присутні найближчі - друзі, колеги та побратими. Для кожного...

Читати повністю
11.09.2022

Чому на Хортицю поки що зась

У Запоріжжі рішенням регіональної комісії ТЕБ та НС від 7 квітня введено заборону на відвідування певних місць відпочинку. У Запорізькій обласній військовій адміністрації пояснили, що мова йде не про всі...

Читати повністю
3.09.2022

Запрошуємо Вас взяти участь у роботі Х науково-практичної конференції «Історія запорозького козацтва в пам’ятках та музейній практиці»

Дата та місце проведення: 20-21 жовтня 2022 р., он-лайн. Посилання буде надано додатково на пошту, яку Ви вкажете при реєстрації. Передбачається обговорення наступних проблем: 1. Історія запорозького козацтва: сучасний стан...

Читати повністю