Новий туроб`єкт Хортиці – Священний дуб

29.03.2019

Новий туроб`єкт Хортиці – Священний дуб

Список туроб`єктів Хортиці поповнюється

На зустрічі, ініційованій головою Запорізької ОДА Костянтином Брилем за участі Андрія Авдеєнка, Народного художника України Анатолія Гайдамаки,  народних депутатів Сергія Мельничука, Олександра Романовського та представників громадськості  був представлений проект «Священний Хортицький дуб».

Закладка майбутнього комплексу  відбулась ще навесні 2018 року посадкою алеї молодих дубів біля вікового дуба в центральній частині острова Хортиця. В даний момент готовий генеральний план, проект, прорахування вартості проекту. Загальний кошторис складає орієнтовно 1,7 млн. грн. Вже витрачено близько 100 тис. грн. Підготовлено камені з Янцевського гранітного кар’єру для скульптурної композиції.  Концепція створення цього об’єкту ґрунтується на низці історичних джерел.

Меморіальний комплекс буде присвячено першій письмовій згадці про Хортицю у праці імператора Візантії Костянтина VІІ Багрянородного «Про управління імперією» 952 року:   «…Після того, як  пройдене  це місце(пороги), вони (руси) досягають острова за назвою Св. Григорій(або Св. Георгій). На цьому острові вони здійснюють свої жертвоприношення, так як там стоїть велетенський дуб: приносять в жертву живих півнів, встромлюють навколо дубу стріли, а інші – кусні хліба, м’ясо і що кожний має, як вимагає їх звичай. Кидають вони і жереб про півнів: або зарізати їх, або з’їсти, або відпустити їх живими.»

        Також відомий краєзнавець Яків Новицький у 1876 році в журналі Одеський вісник опублікував  статтю «Острів Хортиця на Дніпрі», де надав інформацію щодо Священного Хортицького дубу: «…на острові Хортиці засох священний дуб – це визначна старовина острова – який прожив десятки століть. Перекази говорять, що  дуб був   збірним пунктом  для запорожців, де збиралася козацька рада для обговорення політичних та громадських питань; під дубом колись  лилися  і запорозькі молитви, коли козаки бралися за зброю супроти ворога. В 1775 році ( по зеленних святах), запорожці в останній раз віддали шану  священному дубу…».

        Наш  земляк  Никифор Авраменко який проживав в Олександрівську на початку 20 століття, в своїх «Споминах запорожця» згадував неймовірної ширини пень дуба-короля. Стояв він на високій північній стороні острова, коло Куцої балки.  Майбутній комплекс буде символізувати безперервний зв’язок історії та природи від часів давніх слов’ян до  запорозьких козаків та сучасних українців. Він буде складатись із скульптурної композиції-меморіалу в центрі якої буде знаходитись гранітний стовбур старого дуба від якого відростатимуть молоді гілки з листям, стежина, що символізуватиме шлях Дніпровими порогами та самі пороги, що символічно відображатимуться кам’яними брилами біля яких будуть описи-згадки порогів X ст., завершуватиме комплекс живий віковий дуб – нащадок хортицьких дубів-королів. 

Поділитися в соц.мережах:

Останні новини

Всі новини
27.05.2022

Перезавантажана урядова «гаряча лінія»

У зв'язку з введенням воєнного стану в Україні через широкомасштабне вторгнення росії в Україну  Урядовий контактний центр  забезпечує інформування громадськості про функціонування Єдиної системи опрацювання звернень (Єдина система), а також Центру...

Читати повністю
10.05.2022

Ніколи знову. Де ставити крапку?

Ніколи? Знову! У ці дні ми віддаємо шану всім тим, хто у жорстокій битві виборював нашу свободу, хто захищав рідну українську землю від нацизму. Гасло "Ніколи знов" нажаль не спрацювало,...

Читати повністю
2.05.2022

Започатковано цикл матеріалів про формування зихисників України (доповнюється)

В ці нелегкі часи для України хочемо підтримати захисників та захисниць України - ми започаткували серію матеріалів про видатних українських діячів, іменами яких названі військові частини Збройних сил України та...

Читати повністю