Підняття унікальної гідроархеологічної знахідки – гарматного лафету (фото, відео)

24.11.2020

Підняття унікальної гідроархеологічної знахідки – гарматного лафету (фото, відео)

Хортиця не полишає дивувати країну унікальними археологічними знахідками. Нещодавно в українських та зарубіжних ЗМІ висвітлювалася інформація щодо сенсаційної знахідки – скіфського воїна, вік якому 2500 років.

І ось,  24 листопада 2020 року, для широкого загалу, працівники Національного заповідника Хортиця» представили унікальну річ – окований залізом  4,4 метровий дубовий лафет  кінця 17 – початку 18 ст.ст.

– Під час гідроархеологічних досліджень на поверхні дна Дніпра виступала лише невеличка частина цього лафету і спочатку ми думали, що це фрагмент борту корабля чи якась деталь. Але по конструктивним елементам було зрозуміло, що це щось стародавнє.  Під час більш детальних досліджень стало зрозуміло, що це лафет. Такий лафет з встановленою на ньому потужною облоговою гарматою, ймовірно калібром до 32 фунтів,  використовувався для штурму фортець та міст. Подібні знахідки не відомі в межах України. Одиниці схожих лафетів зберігаються в деяких музеях світу. Кожен з них розкриває цікаві подробиці давнього артилерійського озброєння. Нова знахідка вкотре засвідчує непересічне значення підводних пам’яток Дніпра  для історії України – розповідає  гідроархеолог, керівник відділу реставрації Національного заповідника «Хортиця» Валерій Нефедов.

З цінною знахідкою працівників заповідника привітав Заступник Голови Запорізької обласної державної адміністрації  Олександр Свистун.

Завдячуючи співпраці науковців Національного заповідника «Хортиця» та Запорізького обласного краєзнавчого музею ми сьогодні маємо ще один чудовий експонат для майбутнього справжнього повноцінного Музею судноплавства, який неодмінно має бути збудований на Хортиці.

Після проведення підводних археологічних досліджень та підйому знахідки запланована її подальша реставрація із застосуванням унікальних методик, що впроваджують реставратори Заповідника. Фінансову допомогу для проведення підводних робіт надав Металургійний комбінат Запоріжсталь через «Благодійний фонд Хортиця».

«Запоріжжя неможливо уявити без його славетної історії , бо вона – основа самоідентифікації нації.  Підтримка історичних досліджень рідного краю вкрай важлива, саме тому «Запоріжсталь» профінансував експедицію та допоміг отримати вкрай цінний історичний артефакт-лафет XVII-XVIII століття. Минуле ховає багато невідомого і кожне відкриття істориків рідного краю наближає нас до розуміння наших пращурів і кращого розуміння себе» – так прокоментував вклад комбінату в цей проєкт генеральний директор ПАТ «Запоріжсталь» Олександр Мироненко.

Також неоціненну допомогу у піднятті цієї пам’ятки  надали бійці 55 артбригади «Запорізька Січ», аварійно-рятувальний загін спеціального призначення головного управління ДСНС, та особисто водолаз Касьяненко Костянтин та начальник водолазної служби Олександр Суворов.

Ідейним натхненником проєкту виступив заступник директора з наукової роботи Запорізького обласного краєзнавчого музею, д.і.н. Шаповалов Георгій Іванович.

Особливо дякуємо за підтримку Заступнику голови Запорізької обласної державної адміністрації Олександру Свистуну та начальнику Головного управління ДСНС України у Запорізькій області Олексію Лепському.

https://drive.google.com/file/d/1XZMBIgbxiFXhMyzhDp2tfHlhKxri3tJ1/view?usp=sharing

Поділитися в соц.мережах:

Останні новини

Всі новини
25.02.2021

Вітання Геннадія Тощева з ювілеєм

Колектив Національного заповідника «Хортиця» вітає з ювілеєм - 70 річчям, археолога, кандидата історичних наук, доцента кафедри історії України,  історичного факультету Запорізького національного університету Геннадія Тощева. Ювілей це не просто дата, це...

Читати повністю
24.02.2021

Заповідна Хортиця – великі перспективи

Стаття з такою назвою вийшла в журналі «Український Туризм». На сторінках видання дізнаємось, як живе і чим дихає унікальна культурна і туристична атракція. Як існує заповідник в непростий період епідемії....

Читати повністю
11.02.2021

Острів Хортиця поєднує серця!

14.02.2021 завітайте на Запорозьку Січ і знайди «Другу половинку»! Кожний відвідувач отримає половинку серця. За допомогою наших сторінок в соцмережах, групи в вайбері, чи завдяки своїй власній кмітливості – знайдіть...

Читати повністю