Підняття унікальної гідроархеологічної знахідки – гарматного лафету (фото, відео)

24.11.2020

Підняття унікальної гідроархеологічної знахідки – гарматного лафету (фото, відео)

Хортиця не полишає дивувати країну унікальними археологічними знахідками. Нещодавно в українських та зарубіжних ЗМІ висвітлювалася інформація щодо сенсаційної знахідки – скіфського воїна, вік якому 2500 років.

І ось,  24 листопада 2020 року, для широкого загалу, працівники Національного заповідника Хортиця» представили унікальну річ – окований залізом  4,4 метровий дубовий лафет  кінця 17 – початку 18 ст.ст.

– Під час гідроархеологічних досліджень на поверхні дна Дніпра виступала лише невеличка частина цього лафету і спочатку ми думали, що це фрагмент борту корабля чи якась деталь. Але по конструктивним елементам було зрозуміло, що це щось стародавнє.  Під час більш детальних досліджень стало зрозуміло, що це лафет. Такий лафет з встановленою на ньому потужною облоговою гарматою, ймовірно калібром до 32 фунтів,  використовувався для штурму фортець та міст. Подібні знахідки не відомі в межах України. Одиниці схожих лафетів зберігаються в деяких музеях світу. Кожен з них розкриває цікаві подробиці давнього артилерійського озброєння. Нова знахідка вкотре засвідчує непересічне значення підводних пам’яток Дніпра  для історії України – розповідає  гідроархеолог, керівник відділу реставрації Національного заповідника «Хортиця» Валерій Нефедов.

З цінною знахідкою працівників заповідника привітав Заступник Голови Запорізької обласної державної адміністрації  Олександр Свистун.

Завдячуючи співпраці науковців Національного заповідника «Хортиця» та Запорізького обласного краєзнавчого музею ми сьогодні маємо ще один чудовий експонат для майбутнього справжнього повноцінного Музею судноплавства, який неодмінно має бути збудований на Хортиці.

Після проведення підводних археологічних досліджень та підйому знахідки запланована її подальша реставрація із застосуванням унікальних методик, що впроваджують реставратори Заповідника. Фінансову допомогу для проведення підводних робіт надав Металургійний комбінат Запоріжсталь через «Благодійний фонд Хортиця».

«Запоріжжя неможливо уявити без його славетної історії , бо вона – основа самоідентифікації нації.  Підтримка історичних досліджень рідного краю вкрай важлива, саме тому «Запоріжсталь» профінансував експедицію та допоміг отримати вкрай цінний історичний артефакт-лафет XVII-XVIII століття. Минуле ховає багато невідомого і кожне відкриття істориків рідного краю наближає нас до розуміння наших пращурів і кращого розуміння себе» – так прокоментував вклад комбінату в цей проєкт генеральний директор ПАТ «Запоріжсталь» Олександр Мироненко.

Також неоціненну допомогу у піднятті цієї пам’ятки  надали бійці 55 артбригади «Запорізька Січ», аварійно-рятувальний загін спеціального призначення головного управління ДСНС, та особисто водолаз Касьяненко Костянтин та начальник водолазної служби Олександр Суворов.

Ідейним натхненником проєкту виступив заступник директора з наукової роботи Запорізького обласного краєзнавчого музею, д.і.н. Шаповалов Георгій Іванович.

Особливо дякуємо за підтримку Заступнику голови Запорізької обласної державної адміністрації Олександру Свистуну та начальнику Головного управління ДСНС України у Запорізькій області Олексію Лепському.

https://drive.google.com/file/d/1XZMBIgbxiFXhMyzhDp2tfHlhKxri3tJ1/view?usp=sharing

Поділитися в соц.мережах:

Останні новини

Всі новини
20.01.2023

Вячеслав Зайцев – Хортиці

Сьогодні ми провели захід на вшанування пам'яті про захисників донецького аеропорту та нашого колеги та друга Вячеслава Зайцева Zaitsev Viacheslav. Були присутні найближчі - друзі, колеги та побратими. Для кожного...

Читати повністю
11.09.2022

Чому на Хортицю поки що зась

У Запоріжжі рішенням регіональної комісії ТЕБ та НС від 7 квітня введено заборону на відвідування певних місць відпочинку. У Запорізькій обласній військовій адміністрації пояснили, що мова йде не про всі...

Читати повністю
3.09.2022

Запрошуємо Вас взяти участь у роботі Х науково-практичної конференції «Історія запорозького козацтва в пам’ятках та музейній практиці»

Дата та місце проведення: 20-21 жовтня 2022 р., он-лайн. Посилання буде надано додатково на пошту, яку Ви вкажете при реєстрації. Передбачається обговорення наступних проблем: 1. Історія запорозького козацтва: сучасний стан...

Читати повністю