Постамент “Меморіалу сторіччя” знайдено на Верхній Хортиці!

18.03.2021

Постамент “Меморіалу сторіччя” знайдено на Верхній Хортиці!

У центрі Верхньої Хортиці, на перехресті трьох вулиць – Істоміна, Зачиняєва та Героїв 37 батальйону, співробітниками Національного заповідника «Хортиця» було знайдено постамент Меморіалу Сторіччя, встановлений менонітською громадою Хортицьких колоній  ще у 1890 році на знак ювілею їх переселення.

Відомо, що 1938 року співробітники НКВС, разом з винайнятими ними робітниками розібрали Меморіал, котрий складався з постаменту, тумби та п’яти секцій стели, й закопали його неподалік. Пізніше, в часи німецько-радянської війни, у 1942 року, місцева громада віднайшла пам’ятник та встановила його на первісному місці. Але Меморіал простояв недовго. Вже восени 1943 року, коли жителі менонітського походження евакуювалися, він зник.

 – Загалом існувало кілька версій зникнення артефакту: був демонтований безпосередньо менонітами й закопаний в таємному місці, був вивезений під час евакуації, був цілковито знищений після війни радянською владою. Також перевірялась похідна версія – пам’ятник разом з подібними стелами перших поселенців Гепнера та Барча, знаходиться в Канаді. Проте, за сприяння канадських колег, дана гіпотеза була повністю спростована, – розповідає науковий співробітник Націоналнього заповідника «Хортиця» Максим Штатський.

З фотозображень стало відомо, що постамент містив написи на всіх чотирьох сторонах. Автором Меморіалу Сторіччя був муляр Гайнріх Гамм, який вирізав і більшість надгробків для Розентальської та Хортицької колоній.

Наразі знахідка доставлена до місця зберігання колекції надгробків Хортицького кладовища  (автомістечка ЦІМЕТу), де її буде детально досліджено та відреставровано.

Щодо пошуків решти складових Меморіалу, то вони продовжуються.
Знахідка безсумнівно є вагомим кроком на шляху до повернення менонітської спадщини міста Запоріжжя.

https://www.youtube.com/watch?v=92Sf87T3kN4

Поділитися в соц.мережах:

Останні новини

Всі новини
3.12.2021

Зимова пора – час особливої турботи про мешканців дикої природи

З настанням холодної пори року у диких тварин зменшуються можливості якісно і регулярно харчуватися тим, що зазвичай складає їхній раціон навесні та влітку.  Тому, підгодовувати звірів  у цей період вкрай...

Читати повністю
3.12.2021

Запрошуємо на зимові свята!

Відбулася презентація різдвяно-новорічної програми, яка триватиме на острові Хортиця з 18 грудня по 16 січня. Організаторами виступили Запорізька обласна державна адміністрація, Запорізька міська рада та Національний заповідник «Хортиця». Присутнім представлений...

Читати повністю
1.12.2021

Як ми працюємо

  Історико-культурний комплекс "Запорозька Січ" працює з 9.00 до 16.30 (каса до 16.00). Всі дні, крім понеділка та вівторка. У зв’язку із встановленням «червоного» рівня епідемічної безпеки на території Запорізької...

Читати повністю