Постамент “Меморіалу сторіччя” знайдено на Верхній Хортиці!

18.03.2021

Постамент “Меморіалу сторіччя” знайдено на Верхній Хортиці!

У центрі Верхньої Хортиці, на перехресті трьох вулиць – Істоміна, Зачиняєва та Героїв 37 батальйону, співробітниками Національного заповідника «Хортиця» було знайдено постамент Меморіалу Сторіччя, встановлений менонітською громадою Хортицьких колоній  ще у 1890 році на знак ювілею їх переселення.

Відомо, що 1938 року співробітники НКВС, разом з винайнятими ними робітниками розібрали Меморіал, котрий складався з постаменту, тумби та п’яти секцій стели, й закопали його неподалік. Пізніше, в часи німецько-радянської війни, у 1942 року, місцева громада віднайшла пам’ятник та встановила його на первісному місці. Але Меморіал простояв недовго. Вже восени 1943 року, коли жителі менонітського походження евакуювалися, він зник.

 – Загалом існувало кілька версій зникнення артефакту: був демонтований безпосередньо менонітами й закопаний в таємному місці, був вивезений під час евакуації, був цілковито знищений після війни радянською владою. Також перевірялась похідна версія – пам’ятник разом з подібними стелами перших поселенців Гепнера та Барча, знаходиться в Канаді. Проте, за сприяння канадських колег, дана гіпотеза була повністю спростована, – розповідає науковий співробітник Націоналнього заповідника «Хортиця» Максим Штатський.

З фотозображень стало відомо, що постамент містив написи на всіх чотирьох сторонах. Автором Меморіалу Сторіччя був муляр Гайнріх Гамм, який вирізав і більшість надгробків для Розентальської та Хортицької колоній.

Наразі знахідка доставлена до місця зберігання колекції надгробків Хортицького кладовища  (автомістечка ЦІМЕТу), де її буде детально досліджено та відреставровано.

Щодо пошуків решти складових Меморіалу, то вони продовжуються.
Знахідка безсумнівно є вагомим кроком на шляху до повернення менонітської спадщини міста Запоріжжя.

https://www.youtube.com/watch?v=92Sf87T3kN4

Поділитися в соц.мережах:

Останні новини

Всі новини
20.01.2023

Вячеслав Зайцев – Хортиці

Сьогодні ми провели захід на вшанування пам'яті про захисників донецького аеропорту та нашого колеги та друга Вячеслава Зайцева Zaitsev Viacheslav. Були присутні найближчі - друзі, колеги та побратими. Для кожного...

Читати повністю
11.09.2022

Чому на Хортицю поки що зась

У Запоріжжі рішенням регіональної комісії ТЕБ та НС від 7 квітня введено заборону на відвідування певних місць відпочинку. У Запорізькій обласній військовій адміністрації пояснили, що мова йде не про всі...

Читати повністю
3.09.2022

Запрошуємо Вас взяти участь у роботі Х науково-практичної конференції «Історія запорозького козацтва в пам’ятках та музейній практиці»

Дата та місце проведення: 20-21 жовтня 2022 р., он-лайн. Посилання буде надано додатково на пошту, яку Ви вкажете при реєстрації. Передбачається обговорення наступних проблем: 1. Історія запорозького козацтва: сучасний стан...

Читати повністю