Прес-реліз «Менонітські стели Верхньої Хортиці»

25.07.2019

Прес-реліз «Менонітські стели Верхньої Хортиці»

Прес-реліз до прес-конференції

«Менонітські стели Верхньої Хортиці»

 

26 липня 2019 р., 10:00

галявина біля автостоянки

Музею історії запорозького козацтва

 

Максим Остапенко – генеральний директор Національного заповідника «Хортиця»

Максим Штатський – науковий співробітник заповідника

Борис Леткеман – представник менонітської громади Запоріжжя

Роман Акбаш – краєзнавець, популяризатор новітньої історії міста

 

Хортицькі науковці знаходять та рятують стели з менонітського кладовища ХІХ – початку ХХ століття, вмуровані у фундамент зруйнованої комори.

1789 року до Запорозького краю на запрошення імператриці Катерини ІІ прибувають перші переселенці зі Східної Пруссії – протестанти-меноніти голландського походження, яких в українському народі традиційно іменували німцями. Переконані пацифісти, набожні та працелюбні, меноніти знайшли у степах Південної України свою нову батьківщину.

На території сучасного Запоріжжя менонітами було засновано декілька поселень, зокрема – колонію Хортиця над однойменною річкою на правому березі Дніпра.

Істотна частина жителів колоній змушена була виїхати за межі України під час Першої Світової війни, а ті, що лишилися, були піддані гонінням та репресіям в роки колективізації та Великого терору тридцятих. Дотепер нащадки хортицьких колоністів мешкають в Канаді, США, країнах Латинської Америки, Німеччині, Нідерландах.

Жорстокий режим, вочевидь, мав на меті знищити навіть пам’ять про «небажане» населення. Так, в середині 1930-х під коток у прямому сенсі слова потрапив менонітський цвинтар, на місці якого був заснований стадіон, а у 1946 році постала школа. Намогильні плити знищеного кладовища пішли в ужиток в якості будівельного матеріалу. Саме з цих кам’яних стел будівничі понад вісімдесят років тому змурували фундамент капітальної комори – «амбару» на колишній вулиці Старі Ряди, що нині носить ім’я Петра Зачиняєва.

22 липня 2019 року, після тривалих пошуків, експедиція працівників Національного заповідника «Хортиця», натхненником якої виступив науковий співробітник закладу Максим Штатський, вилучили перші стели з підмурків комори та привезли їх на майданчик біля Музею історії запорозького козацтва. На надгробках можна прочитати прізвища, висічені німецькою мовою: Кооп, Паульс, Дік, Тіссен, Завацкі…

На сьогоднішній день комора, зведена на могильних плитах, вщент зруйнована, прилегла територія перебуває у занедбаному стані та перетворилася на стихійне звалище сміття.

Попереду у заповідника величезний фронт робіт із розбору залишків фундаментів комори, транспортування пам’ятників до місця тимчасового зберігання, дослідження, реставрації та подальшого використання стел в якості меморіалу пам’яті колишніх наших земляків-менонітів.

Координатор проекту, керівник науково-рятівної археологічної експедиції

Максим Штатський

Поділитися в соц.мережах:

Останні новини

Всі новини
5.05.2023

Візит представників шведської науки і музейної справи

До Національного заповідника "Хортиця" з візитом у відповідь приїхали представники шведської науки і музейної справи Фред Хокер і Ларс Амреус. Напередодні, в березні, співробітники Заповідника побували у Стокгольмі, де мали...

Читати повністю
20.01.2023

Вячеслав Зайцев – Хортиці

Сьогодні ми провели захід на вшанування пам'яті про захисників донецького аеропорту та нашого колеги та друга Вячеслава Зайцева Zaitsev Viacheslav. Були присутні найближчі - друзі, колеги та побратими. Для кожного...

Читати повністю
11.09.2022

Чому на Хортицю поки що зась

У Запоріжжі рішенням регіональної комісії ТЕБ та НС від 7 квітня введено заборону на відвідування певних місць відпочинку. У Запорізькій обласній військовій адміністрації пояснили, що мова йде не про всі...

Читати повністю