На Хортиці заморожують знахідки

16.04.2021

На Хортиці заморожують знахідки

    Триває процес реставрації дубового лафету XVIII ст., який було піднято  з дна Дніпра наприкінці листопада 2020 року. 

Першим етапом робіт з  реставрації  стародавнього артефакту стало очищення від нашарувань донного грунту, органічних забруднень, корозії тощо. 

Паралельно з цими роботами реставратори заповідника розпочали процес будування спеціальної морозильної камери. Вона потрібна  для проведення другого етапу реставрації – виморожування.

 – Завдяки допомозі  ПАТ «Запоріжсталь» та компанії  «Айс», які надали частину необхідного обладнання для будівництва камери, ми змогли вчасно запустити процес стабілізації так званої мокрої археологічної деревини. Без цього етапу реставрації,  деревина на лафеті просто б з часом розсипалася, – розповідає  керівник відділу реставрації Національного заповідника «Хортиця» Валерій Нефедов.

 На сьогоднішній день,  лафет гармати розміщено в середині морозильної камери, яка має довжину 5 метрів. Процес стабілізації деревини лафета методом сублімації (видалення вологи виморожуванням) буде тривати півроку. 

Після цього розпочнеться третій етап робіт, по завершенню якого 300-річний дубовий лафет зможуть побачити відвідувачі Музею судноплавства.

Для довідки: Під час гідроархеологічних досліджень з дна Дніпра було піднято 4,4 метровий дубовий лафет, окований залізом,  початку XVIII сторіччя. Вага лафету сягає 1200кг. Такий лафет, з встановленою на ньому потужною облоговою гарматою (вага її сягала близько 3 тонн), використовувався для штурму фортець та міст. Подібні знахідки не відомі в межах України.  Одиниці схожих лафетів зберігаються в деяких музеях світу. 

Поділитися в соц.мережах:

Останні новини

Всі новини
3.12.2021

Зимова пора – час особливої турботи про мешканців дикої природи

З настанням холодної пори року у диких тварин зменшуються можливості якісно і регулярно харчуватися тим, що зазвичай складає їхній раціон навесні та влітку.  Тому, підгодовувати звірів  у цей період вкрай...

Читати повністю
3.12.2021

Запрошуємо на зимові свята!

Відбулася презентація різдвяно-новорічної програми, яка триватиме на острові Хортиця з 18 грудня по 16 січня. Організаторами виступили Запорізька обласна державна адміністрація, Запорізька міська рада та Національний заповідник «Хортиця». Присутнім представлений...

Читати повністю
1.12.2021

Як ми працюємо

  Історико-культурний комплекс "Запорозька Січ" працює з 9.00 до 16.30 (каса до 16.00). Всі дні, крім понеділка та вівторка. У зв’язку із встановленням «червоного» рівня епідемічної безпеки на території Запорізької...

Читати повністю