На Хортиці заморожують знахідки

16.04.2021

На Хортиці заморожують знахідки

    Триває процес реставрації дубового лафету XVIII ст., який було піднято  з дна Дніпра наприкінці листопада 2020 року. 

Першим етапом робіт з  реставрації  стародавнього артефакту стало очищення від нашарувань донного грунту, органічних забруднень, корозії тощо. 

Паралельно з цими роботами реставратори заповідника розпочали процес будування спеціальної морозильної камери. Вона потрібна  для проведення другого етапу реставрації – виморожування.

 – Завдяки допомозі  ПАТ «Запоріжсталь» та компанії  «Айс», які надали частину необхідного обладнання для будівництва камери, ми змогли вчасно запустити процес стабілізації так званої мокрої археологічної деревини. Без цього етапу реставрації,  деревина на лафеті просто б з часом розсипалася, – розповідає  керівник відділу реставрації Національного заповідника «Хортиця» Валерій Нефедов.

 На сьогоднішній день,  лафет гармати розміщено в середині морозильної камери, яка має довжину 5 метрів. Процес стабілізації деревини лафета методом сублімації (видалення вологи виморожуванням) буде тривати півроку. 

Після цього розпочнеться третій етап робіт, по завершенню якого 300-річний дубовий лафет зможуть побачити відвідувачі Музею судноплавства.

Для довідки: Під час гідроархеологічних досліджень з дна Дніпра було піднято 4,4 метровий дубовий лафет, окований залізом,  початку XVIII сторіччя. Вага лафету сягає 1200кг. Такий лафет, з встановленою на ньому потужною облоговою гарматою (вага її сягала близько 3 тонн), використовувався для штурму фортець та міст. Подібні знахідки не відомі в межах України.  Одиниці схожих лафетів зберігаються в деяких музеях світу. 

Поділитися в соц.мережах:

Останні новини

Всі новини
27.05.2022

Перезавантажана урядова «гаряча лінія»

У зв'язку з введенням воєнного стану в Україні через широкомасштабне вторгнення росії в Україну  Урядовий контактний центр  забезпечує інформування громадськості про функціонування Єдиної системи опрацювання звернень (Єдина система), а також Центру...

Читати повністю
10.05.2022

Ніколи знову. Де ставити крапку?

Ніколи? Знову! У ці дні ми віддаємо шану всім тим, хто у жорстокій битві виборював нашу свободу, хто захищав рідну українську землю від нацизму. Гасло "Ніколи знов" нажаль не спрацювало,...

Читати повністю
2.05.2022

Започатковано цикл матеріалів про формування зихисників України (доповнюється)

В ці нелегкі часи для України хочемо підтримати захисників та захисниць України - ми започаткували серію матеріалів про видатних українських діячів, іменами яких названі військові частини Збройних сил України та...

Читати повністю