На Хортиці заморожують знахідки

16.04.2021

На Хортиці заморожують знахідки

    Триває процес реставрації дубового лафету XVIII ст., який було піднято  з дна Дніпра наприкінці листопада 2020 року. 

Першим етапом робіт з  реставрації  стародавнього артефакту стало очищення від нашарувань донного грунту, органічних забруднень, корозії тощо. 

Паралельно з цими роботами реставратори заповідника розпочали процес будування спеціальної морозильної камери. Вона потрібна  для проведення другого етапу реставрації – виморожування.

 – Завдяки допомозі  ПАТ «Запоріжсталь» та компанії  «Айс», які надали частину необхідного обладнання для будівництва камери, ми змогли вчасно запустити процес стабілізації так званої мокрої археологічної деревини. Без цього етапу реставрації,  деревина на лафеті просто б з часом розсипалася, – розповідає  керівник відділу реставрації Національного заповідника «Хортиця» Валерій Нефедов.

 На сьогоднішній день,  лафет гармати розміщено в середині морозильної камери, яка має довжину 5 метрів. Процес стабілізації деревини лафета методом сублімації (видалення вологи виморожуванням) буде тривати півроку. 

Після цього розпочнеться третій етап робіт, по завершенню якого 300-річний дубовий лафет зможуть побачити відвідувачі Музею судноплавства.

Для довідки: Під час гідроархеологічних досліджень з дна Дніпра було піднято 4,4 метровий дубовий лафет, окований залізом,  початку XVIII сторіччя. Вага лафету сягає 1200кг. Такий лафет, з встановленою на ньому потужною облоговою гарматою (вага її сягала близько 3 тонн), використовувався для штурму фортець та міст. Подібні знахідки не відомі в межах України.  Одиниці схожих лафетів зберігаються в деяких музеях світу. 

Поділитися в соц.мережах:

Останні новини

Всі новини
5.05.2023

Візит представників шведської науки і музейної справи

До Національного заповідника "Хортиця" з візитом у відповідь приїхали представники шведської науки і музейної справи Фред Хокер і Ларс Амреус. Напередодні, в березні, співробітники Заповідника побували у Стокгольмі, де мали...

Читати повністю
20.01.2023

Вячеслав Зайцев – Хортиці

Сьогодні ми провели захід на вшанування пам'яті про захисників донецького аеропорту та нашого колеги та друга Вячеслава Зайцева Zaitsev Viacheslav. Були присутні найближчі - друзі, колеги та побратими. Для кожного...

Читати повністю
11.09.2022

Чому на Хортицю поки що зась

У Запоріжжі рішенням регіональної комісії ТЕБ та НС від 7 квітня введено заборону на відвідування певних місць відпочинку. У Запорізькій обласній військовій адміністрації пояснили, що мова йде не про всі...

Читати повністю