На Хортиці відкрилась виставка, присвячена ювілею Травневої Конституції Польщі
На Хортиці відкрилась виставка, присвячена ювілею Травневої Конституції Польщі
З вітальним словом, на урочистому відкритті виставки, до усіх присутніх звернулися віце-консул Генерального консульства Республіки Польща у Харкові Барабара Качмарчик, директор Польського Інституту у Києві Роберт Чижевський, заступник директора Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької обласної державної адміністрації Павло Мяло, генеральний директор Національного заповідника «Хортиця» Максим Остапенко, голова Товариства польської культури ім. Св. Іоана Павла ІІ Анна Макушинська.
- Тісна співпраця з польською громадою завжди надихає на вивчення нашої спільної історії. Мені здається, якщо ми всі разом докладемо зусилля, то зрозуміємо – нас багато що об’єднує, ніж роз’єднує. Хортиця є символічним значенням для України – вона об’єднує. І мені хотілося, щоб ця наша місія поширювалася не тільки в межах України, а й у межах тієї історії, яка інколи роз’єднує. Нам постійно намагаються нагадати ті речі, які викликають фантомні болі. Зарадити цьому можна тільки вивчаючи історію, визнаючи помилки і пам’ятаючи свої здобутки. Вітаю усіх присутніх на цій чудовій виставці і дякую організаторам за таку ініціативу. Завжди раді допомагати у всьому, що нас може об’єднати, – зауважив генеральний директор Національного заповідника «Хортиця» Максим Остапенко.
Символічним стало те, що вперше виставку «Конституція 3 Травня» в Запорізькій області відкрили саме на Хортиці, розповів директор Польського Інституту у Києві Роберт Чижевський:
– Українці бачать себе як нащадки козаків, а Хортиця – козацька столиця. Можна сказати, що Хортиця – це історичний та духовний центр України. Тому розмова про нашу Конституцію саме на цьому острові дуже важливо. Важливо пам’ятати про спільні демократичні цінності – це по-перше. А по-друге, коли з’явилася Конституція Пилипа Орлика та Травнева Конституція, то в Європі взагалі демократії не було. І ми були першими. У нас вже існувала демократія до Пилипа Орлика, і до Травневої Конституції. Демократія на Україні – це козацькі ради, на території Речі Посполитої – сейми. Ці дві конституції є продовженням вже існуючих демократичних засад. Тому пам’ять про Травневу Конституцію, тут в Україні, для нас – це пам’ять не тільки про спільне минуле, але й мрія про спільне майбутнє.
Внаслідок низки реформ на політичній карті Європи ХVIII сторіччя постала оновлена Річ Посполита, яка поступово звільнялася від феодального минулого. В 1791 році за ініціативи короля та передової частини політичної еліти сейм ухвалив конституцію, яка мала революційне значення – впроваджувала рівність міщан та дворян, доступ міщан до сейму та інших державних органів, вибірність суддів. Влада розподілялася на законодавчу, виконавчу та судову. Відмінялося право вето депутата сейму, що сприяло ефективності державного управління. Конституція стала втіленням ідей Просвітництва, першою у Європі та другою у світі після США ухваленою парламентом. І хоча в 1795 році через відкриту агресію Російської імперії польська державність була знищена, Конституція 3 Травня стала для населення каталізатором національно-визвольного руху, формуванню польської нації і, в результаті боротьби, відновленню держави.
Організаторами виставки виступили Національний заповідник «Хортиця», Генеральне консульство Республіки Польща в Україні, Польський Інститут у Києві, Товариство польської культури ім. Св. Іоана Павла ІІ, Центр польської мови, культури, освіти та євроінтеграції інженерно-навчально-наукового інституту ЗНУ.
Виставка на Хортиці працювала протягом дня, а потім за словами організаторів, її можна буде побачити в стінах Інженерного інституту, який є структурним підрозділом Запорізького Національного університету.
Останні новини
Всі новиниВізит представників шведської науки і музейної справи
До Національного заповідника "Хортиця" з візитом у відповідь приїхали представники шведської науки і музейної справи Фред Хокер і Ларс Амреус. Напередодні, в березні, співробітники Заповідника побували у Стокгольмі, де мали...
Читати повністюВячеслав Зайцев – Хортиці
Сьогодні ми провели захід на вшанування пам'яті про захисників донецького аеропорту та нашого колеги та друга Вячеслава Зайцева Zaitsev Viacheslav. Були присутні найближчі - друзі, колеги та побратими. Для кожного...
Читати повністюЧому на Хортицю поки що зась
У Запоріжжі рішенням регіональної комісії ТЕБ та НС від 7 квітня введено заборону на відвідування певних місць відпочинку. У Запорізькій обласній військовій адміністрації пояснили, що мова йде не про всі...
Читати повністю