На Хортиці відкрилась виставка, присвячена ювілею Травневої Конституції Польщі

2.10.2021

На Хортиці відкрилась виставка, присвячена ювілею Травневої Конституції Польщі

Україна і Польща святкують в цьому році дві важливі державні річниці. Для України – це 30-річчя Незалежності, для Польщі – 230 річниця прийняття Конституції 3 Травня! Тому сьогодні, 2 жовтня, на острові Хортиця,  символі козацької вольниці, де формувалися демократичні засади, на Майдані «Козацьке Коло» відкрилася виставка присвячена ювілею Травневої Конституції Польщі.

З вітальним словом, на урочистому відкритті виставки, до усіх присутніх звернулися віце-консул Генерального консульства Республіки Польща у Харкові Барабара Качмарчик, директор Польського Інституту у Києві Роберт Чижевський, заступник директора Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької обласної державної адміністрації Павло Мяло, генеральний директор Національного заповідника «Хортиця» Максим Остапенко, голова Товариства польської культури ім. Св. Іоана Павла ІІ Анна Макушинська.

  • Тісна співпраця з польською громадою завжди надихає на вивчення нашої спільної історії. Мені здається, якщо ми всі разом докладемо зусилля, то зрозуміємо –  нас багато що об’єднує, ніж роз’єднує. Хортиця є символічним значенням для України – вона об’єднує. І мені хотілося, щоб ця наша місія поширювалася не тільки в межах України, а й у межах тієї історії, яка інколи роз’єднує. Нам постійно намагаються нагадати ті речі, які викликають фантомні болі. Зарадити цьому можна тільки вивчаючи історію, визнаючи помилки і пам’ятаючи свої здобутки. Вітаю усіх присутніх на цій чудовій виставці і дякую організаторам за таку ініціативу. Завжди раді допомагати у всьому, що нас може об’єднати,  – зауважив генеральний директор Національного заповідника «Хортиця» Максим Остапенко.

 

Символічним стало те, що вперше виставку «Конституція 3 Травня» в Запорізькій області відкрили саме на  Хортиці, розповів директор Польського Інституту у Києві Роберт Чижевський:

 

– Українці бачать себе як нащадки козаків, а Хортиця  – козацька столиця. Можна сказати, що Хортиця – це історичний та духовний центр України. Тому розмова про нашу Конституцію саме на цьому острові дуже важливо. Важливо пам’ятати про спільні демократичні цінності – це по-перше. А по-друге, коли з’явилася Конституція Пилипа Орлика та Травнева Конституція, то в Європі взагалі демократії не було. І ми були першими. У нас вже існувала демократія до Пилипа Орлика, і до Травневої Конституції. Демократія на Україні – це козацькі ради, на території Речі Посполитої – сейми. Ці дві конституції є продовженням вже існуючих демократичних засад. Тому пам’ять про Травневу Конституцію, тут в Україні, для нас – це пам’ять не тільки про спільне минуле, але й мрія про спільне майбутнє.

Внаслідок низки реформ на політичній карті Європи ХVIII  сторіччя постала оновлена Річ Посполита, яка поступово звільнялася від феодального минулого. В 1791 році за ініціативи короля та передової частини політичної еліти сейм ухвалив конституцію, яка мала революційне значення – впроваджувала рівність міщан та дворян, доступ міщан до сейму та інших державних органів, вибірність суддів. Влада розподілялася на законодавчу, виконавчу та судову. Відмінялося право вето депутата сейму, що сприяло ефективності державного управління. Конституція стала втіленням ідей Просвітництва, першою у Європі та другою у світі після США ухваленою парламентом. І хоча в 1795 році через  відкриту агресію Російської імперії польська державність була знищена, Конституція 3 Травня стала для населення каталізатором національно-визвольного руху, формуванню польської нації і, в  результаті боротьби,  відновленню держави.

Організаторами виставки виступили Національний заповідник «Хортиця», Генеральне  консульство Республіки Польща в Україні, Польський Інститут у Києві, Товариство польської культури ім. Св. Іоана Павла ІІ, Центр польської мови, культури, освіти та євроінтеграції інженерно-навчально-наукового інституту ЗНУ.

Виставка на Хортиці працювала протягом дня, а потім за словами організаторів, її можна буде побачити в стінах Інженерного інституту, який є структурним підрозділом Запорізького Національного університету.

Поділитися в соц.мережах:

Останні новини

Всі новини
1.12.2021

Як ми працюємо

  Історико-культурний комплекс "Запорозька Січ" працює з 9.00 до 16.30 (каса до 16.00). Всі дні, крім понеділка та вівторка. У зв’язку із встановленням «червоного» рівня епідемічної безпеки на території Запорізької...

Читати повністю
26.10.2021

Дослідження ґрунтового могильника скіфського часу «Канфарка» – 2021

Після вдалого археологічного сезону 2020 року, коли в ґрунтовому могильнику скіфського часу «Канфарка» було знайдено непограбоване поховання воїна (посилання на відеосюжет в першому посиланні), дослідники продовжили роботи з вивчення стародавньої...

Читати повністю
7.10.2021

Участь у ІХ науково-методичному семінарі “ГІС та заповідні території”

Науковий співробітник сектору охорони природи Національного заповідника «Хортиця» Serhiy Kozodavov взяв участь у ІХ науково-методичному семінарі “ГІС та заповідні території”, що відбувся у форматі веб-конференції 26-30 серпня 2021 р. Організатор...

Читати повністю