Вітаємо з Міжнародним днем музеїв!
Вітаємо з Міжнародним днем музеїв!
Вітаємо з Міжнародним днем музеїв шановних колег, а також усіх, для кого історія Батьківщини є предметом гордості та джерелом натхнення!
Музеї зберігають історію, культурну спадщину українського народу, відтворюють його душу. Вона живе в пам’ятках минулого та у нових культурних проектах, що презентують Україну в різнобарвній мозаїці загальноєвропейської культури.
Одним з маркерів національної ідентичності є Запорозьке козацтво —активний учасник генези українського народу та сучасний бренд Української держави.
Збереження унікальної козацької колекції та її нова інтерпретація в контексті національної історії є метою реекспозиції єдиного в країні Музею історії Запорозького козацтва Національного заповідника «Хортиця».
Ідея створення тематичного козацького музею на Хортиці народилася у першій половині 1960-х років. До початку 1970-х тривалі творчі конкурси найкращих проектів втілення у життя задуму увічнення запорозької слави у музейних експозиціях. Проте остаточний кінець віянь «відлиги» поклав край патріотичним намірам. У 1974 році рішенням урядових органів ще не збудований Музей козацтва перетворено на Музей історії Запоріжжя, значна частина якого була присвячена революційній боротьбі та розбудові соціалізму. Урочисте відкриття Музею історії Запоріжжя відбулося 14 жовтня 1983 року з нагоди відзначення 40-ї річниці визволення Запоріжжя від нацистських загарбників.
У 1988-1992 роках Музеєві повертають початкове тематичне спрямування. На сьогодні колекції Музею нараховують понад 36,5 тисяч предметів основного фонду зберігання.
У 2015 році заповідником було ухвалене рішення про початок робіт з реекспозиції Музею.
2017 року за підтримки Запорізької обласної ради розроблено ескізний проект комплексної реконструкції будівлі з урахуванням сучасних вимог організації музейного середовища, функціональних завдань Музею як складної культурно-просвітницької установи, розроблених експозицій та зручності відвідувачів.
Проектом передбачається збільшення майже вдвічі простору експозиційних та допоміжних приміщень, модернізація інженерних мереж та комунікацій, створення належних умов зберігання предметів фондових колекцій.
Остаточний зовнішній вигляд будівлі Музею буде сформовано після проведення відповідного конкурсу, до участі в якому планується запросити провідні архітектурні бюро країни.
Серед експонатів музею старожитності XVI ст., знайдені на місці першої Запорозької Січі на о. Мала Хортиця, археологічні знахідки з Чортомлицької, Кам’янської, Олешківської, Покровської Січей, предмети, пов’язані із Запорозькою верф’ю XVIII ст., колекції живопису, документів та зброї. Зібрані десятки тисяч експонатів становлять унікальний код української нації, складовими якого є звитяга, воля, демократія. В оновленому музеї доторкнутися до них, відчути героїчної доби зможуть ще більше відвідувачів.
Сьогодні фахівці заповідника неупинно працюють над розробкою та втіленням у життя нових експозиційних проектів, що знаходять своє місце в історико-культурному комплексі «Запорозька Січ» та музейних майданчиках провідних закладів культури інших міст України.
Останні новини
Всі новиниВячеслав Зайцев – Хортиці
Сьогодні ми провели захід на вшанування пам'яті про захисників донецького аеропорту та нашого колеги та друга Вячеслава Зайцева Zaitsev Viacheslav. Були присутні найближчі - друзі, колеги та побратими. Для кожного...
Читати повністюЧому на Хортицю поки що зась
У Запоріжжі рішенням регіональної комісії ТЕБ та НС від 7 квітня введено заборону на відвідування певних місць відпочинку. У Запорізькій обласній військовій адміністрації пояснили, що мова йде не про всі...
Читати повністюЗапрошуємо Вас взяти участь у роботі Х науково-практичної конференції «Історія запорозького козацтва в пам’ятках та музейній практиці»
Дата та місце проведення: 20-21 жовтня 2022 р., он-лайн. Посилання буде надано додатково на пошту, яку Ви вкажете при реєстрації. Передбачається обговорення наступних проблем: 1. Історія запорозького козацтва: сучасний стан...
Читати повністю