100 років Варшавському договору
100 років Варшавському договору
100 років тому відбулась подія, яка і до сьогодні викликає палкі дискусії.
21 квітня 2020 року було підписано Варшавський договір між УНР та Польщею.
Наступ більшовиків і окупація ними України, перехід Української Галицької армії на бік Денікіна змусило керівництво УНР шукати нових союзників. А Польща на той момент вела війни проти більшовистської Росії.
На переговори у Варшаву було відправлено делегацію, яку очолював в.о.міністра закордонних справ А.Лівицький. Перше засідання почалось ще у жовтні 1919 року, а підсумковий документ було підписано о 1-40 22 квітня. Хоча на документі стоїть дата 21 квітня.
Варшавська угода передбачала:
– визнання польським урядом незалежності Української Народної Республіки та Директорії УНР на чолі з Головним отаманом С.Петлюрою як верховної влади в державі.
– встановлення українсько-польського кордону, за яким Польща отримувала Галичину, Західну Волинь, частину Полісся, Лемківщини, Підляшшя, Посяння і Холмщини. Саме цей пункт викликав негативну реакція з боку уряду ЗУНР і є найбільш дискусійним.
– зобов’язання Польщі не укладати міжнародних угод, спрямованих проти України. Майже за рік Польща порушить цей пункт укладанням Ризького договору з Радянською Росією визнанням УСРР.
– гарантування національно-культурних прав українського населення в Польщі і польського — в Україні.
Складовою цієї угоди стала українсько-польська військова конвенція, яка передбачала спільний наступ проти більшовиків.
Боротьба українців за власну державність продовжилась…
На фото переговори С.Петлюри та Ю. Пілсудського
Підготував Олександр Мірущенко, к.і.н., завідувач відділу історії
Останні новини
Всі новиниВячеслав Зайцев – Хортиці
Сьогодні ми провели захід на вшанування пам'яті про захисників донецького аеропорту та нашого колеги та друга Вячеслава Зайцева Zaitsev Viacheslav. Були присутні найближчі - друзі, колеги та побратими. Для кожного...
Читати повністюЧому на Хортицю поки що зась
У Запоріжжі рішенням регіональної комісії ТЕБ та НС від 7 квітня введено заборону на відвідування певних місць відпочинку. У Запорізькій обласній військовій адміністрації пояснили, що мова йде не про всі...
Читати повністюЗапрошуємо Вас взяти участь у роботі Х науково-практичної конференції «Історія запорозького козацтва в пам’ятках та музейній практиці»
Дата та місце проведення: 20-21 жовтня 2022 р., он-лайн. Посилання буде надано додатково на пошту, яку Ви вкажете при реєстрації. Передбачається обговорення наступних проблем: 1. Історія запорозького козацтва: сучасний стан...
Читати повністю