Каламарі з фондової колекції
Каламарі з фондової колекції
Слово «каламар» походить з латинської (calamarius) – шкатулка для письмового приладдя. Козацький каламар вважався одним із козацьких клейнодів, символом влади військового писаря.
Колекція каламарів посідає окреме місце у фондозбірці козацьких старожитностей Національного заповідника «Хортиця». Дана колекція цікава не лише в якості експозиційних предметів – свідків свого часу, але і як вироби мистецтва майстрів ливарної справи. При детальному огляді можна з’ясувати деякі технологічні особливості бронзоливарного виробництва, яке було характерне для кінця XVII-XVIII ст.
Каламарі яскраво відображають розвиток мистецьких стилів і напрямків, характерних особливостей національної культури, що робить їх самобутніми, такими, що яскраво відбивають дух своєї епохи.
На сьогодні колекція Національного заповідника «Хортиця» представлена 18 одиницями каламарів: 8 цілих зразків та 10 фрагментів, датованих XVII-XVIIІ ст. Каламарі з фондозбірки Національного заповідника «Хортиця» відносяться до похідних і представлені двома типами – так званими «запоясними» та підвісними. Вони можуть бути, наприклад, прикрашені емаллю, або з відлитим або гравірованим орнаментом. В колекції заповідника є каламарі з рослинним орнаментом, виконаним в техніці емалі; є досить типові – із зображенням сцен битви єдинорога та лева (такий сюжет є досить розповсюджений не лише на теренах України, а і на території західної Європи).
Для «запоясних» каламарів характерно, що вони виготовлялись з деталей, які відливались окремо, і з’єднувались за допомогою м’яких припоїв, рідше використовувались тверді припої на основі міді. Більша частина підвісних каламарів закривались на пробки, а іноді на металеві кришки з нарізною різьбою.
#Хортиця
#КультурнаСпадщина
#КультурнаСпадщинаУкраїни
#КультурнаСпадщинаХортиці
#Каламар
#Khortytsia
#Хортиця
#CulturalHeritage
#CulturalHeritageOfUkraine
Останні новини
Всі новиниПерезавантажана урядова «гаряча лінія»
У зв'язку з введенням воєнного стану в Україні через широкомасштабне вторгнення росії в Україну Урядовий контактний центр забезпечує інформування громадськості про функціонування Єдиної системи опрацювання звернень (Єдина система), а також Центру...
Читати повністюНіколи знову. Де ставити крапку?
Ніколи? Знову! У ці дні ми віддаємо шану всім тим, хто у жорстокій битві виборював нашу свободу, хто захищав рідну українську землю від нацизму. Гасло "Ніколи знов" нажаль не спрацювало,...
Читати повністюЗапочатковано цикл матеріалів про формування зихисників України (доповнюється)
В ці нелегкі часи для України хочемо підтримати захисників та захисниць України - ми започаткували серію матеріалів про видатних українських діячів, іменами яких названі військові частини Збройних сил України та...
Читати повністю