2 лютого – Всесвітній день водно-болотних угідь

2.02.2021

2 лютого – Всесвітній день водно-болотних угідь

2 лютого, в день заснування Конвенції про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення, головним чином як середовище існування водоплавних птахів у 1971 році в м. Рамсар (Іран), відзначається Всесвітній день водно-болотних угідь.

Цей день започатковано для привернення уваги до важливості водно-болотних екосистем для людей та вперше відзначено у 1997 році. З того часу до Всесвітнього дня водно-болотних угідь організовується низка інформаційних кампаній та природоохоронних акцій по всьому світу. Рамсарський секретаріат щорічно пропонує тему свята і за підтримки партнерів готує та поширює інформаційні матеріали.

Тема 2021 року – «Водно-болотні угіддя, вода і життя – нероздільні!».

Рамсарська конвенція закликає звернути увагу на зростаючу водну кризу по всьому світі та одну з її причин – руйнування водно-болотних екосистем та наголошує на необхідності «мудрого» використання водно-болотних угідь (ВБУ), інтеграції питань управління ВБУ у секторальні та регіональні плани розвитку.

Територія Національного заповідника “Хортиця” з прилеглою акваторією р. Дніпро (далі «Урочище Хортиця») є цінним та унікальним ВБУ. Дослідження науковців сектору охорони природи Національного заповідника “Хортиця” підтвердили, що «Урочище Хортиця» цілком відповідає критеріям ВБУ міжнародного значення за Рамсарською конвенцією.

Території ВБУ «Урочище Хортиця» відрізняється унікальним для півдня України ландшафтним та біологічним різноманіттям. Тут, на площі близько 3000 га, представлені практично всі основні ландшафти України. На території ВБУ «Урочище Хортиця» підтверджено наявність 1128 видів вищих судинних рослин, 1186 видів комах, 39 видів риб, 6 видів земноводних та 9 видів плазунів, 216 видів птахів та 36 видів ссавців. Загальна чисельність фауни хребетних тварин складає 306 видів – це становить 65 % від загальної чисельності фауни хребетних тварин Запорізької області. За показниками загального біологічного різноманіття ВБУ «Урочище Хортиця» випереджає такі природні заповідники південної частини України як «Асканія-Нова», «Кам’яні Могили», «Михайлівська цілина», «Хомутовський степ» та національні природні парки «Великий Луг», «Приазовський».

ВБУ «Урочище Хортиця» знаходиться на перетині на території Запорізької області двох національних міграційних коридорів – Дніпровського та Південноукраїнського. В районі Запорізької промислової агломерації, з вкрай урбанізованими територіями та трансформованими природними ландшафтами, ВБУ «Урочище Хортиця» є єдиним місцем, що може задовільнити потреби мігруючих видів птахів та рукокрилих у перепочинку та підгодівлі. Під час міграцій на території ВБУ «Урочище Хортиця» зупиняються такі рідкісні та вразливі види як чернь білоока, чернь морська, гоголь, лунь степовий, підорлик великий, кібчик, деркач, кулик-сорока, коловодник ставковий.

ВБУ «Урочище Хортиця» також підтримує значну кількість водно-болотних птахів у зимовий період. Нижній б’єф Дніпровської ГЕС, що входить до складу ВБУ, є найціннішою територією для зимівлі водно-болотних та хижих птахів в межах Дніпровського екологічного коридору на території Запорізької області. Тут навіть у самі суворі зими залишається незамерзаюча ділянка русла р. Дніпро площею близько 500 га, багата кормом (за рахунок риби, мілководь навколо архіпелагу малих островів, багатих водоростями та водними молюсками) та місцями перепочинку. На зазначеній акваторії розташований архіпелаг з понад 10 малих островів, що слугують місцем ночівлі та перепочинку для зимуючих бакланів, мартинів, інших водоплавних та хижих птахів, також в межах акваторії розташований о. Хортиця – найбільший острів на Дніпрі, що підтримує понад 60 осілих та зимуючих видів птахів.

За результатами середньозимових обліків водно-болотних птахів, що проводяться науковцем сектору охорони природи Національного заповідника “Хортиця” Сергієм Козодавовим впродовж 2009-2020 років, встановлено, що на зазначеній території постійно зимує крех великий у кількості 500-11000 особин, крижень – 300-900 особин, баклан великий – 350-1000 особин, мартин жовтоногий – 500-2500 особин, мартин сивий – 300-3000 особин, мартин звичайний – 200-2200 особин. Також тут зустрічаються під час зимівлі такі рідкісні види як: баклан малий, казарка червоновола, крех середній, гоголь, турпан, орлан-білохвіст, сапсан. Протягом останніх 5 років тут були зареєстровані нові для фауни м. Запоріжжя види водоплавних птахів – морянка, пірникоза мала, синьга, мандаринка.

Матеріали наукового співробітника сектору охорони природи Сергія Козодавова

Поділитися в соц.мережах:

Останні новини

Всі новини
5.05.2023

Візит представників шведської науки і музейної справи

До Національного заповідника "Хортиця" з візитом у відповідь приїхали представники шведської науки і музейної справи Фред Хокер і Ларс Амреус. Напередодні, в березні, співробітники Заповідника побували у Стокгольмі, де мали...

Читати повністю
20.01.2023

Вячеслав Зайцев – Хортиці

Сьогодні ми провели захід на вшанування пам'яті про захисників донецького аеропорту та нашого колеги та друга Вячеслава Зайцева Zaitsev Viacheslav. Були присутні найближчі - друзі, колеги та побратими. Для кожного...

Читати повністю
11.09.2022

Чому на Хортицю поки що зась

У Запоріжжі рішенням регіональної комісії ТЕБ та НС від 7 квітня введено заборону на відвідування певних місць відпочинку. У Запорізькій обласній військовій адміністрації пояснили, що мова йде не про всі...

Читати повністю