До експозиції «Де є бої – там є герої». Розділ 11 «Батіг – бич Божий»

10.03.2020

До експозиції «Де є бої – там є герої». Розділ 11 «Батіг – бич Божий»

«Натюрморт з гусарськими обладунками та батогом» присвячений яскравій події визвольних змагань доби гетьманату Б. Хмельницького − битві під Батогом, в якій шляхетське військо «було буквально стерте з лиця землі». Такого розгрому польська армія не зазнавала протягом ХVІ − ХVІІІ ст. За основу композиції взято «Натюрморт з лебедем» Франса Снейдерса (нід. Franz Snyders), який належить до оригінальної і своєрідної серії натюрмортів, що отримала назву «лавка».

Полотна Снейдерса відрізняються бароковою безжалісністю, майже жорстокістю і сприймаються як поле битви після бою. Саме таку ситуацію відтворює натюрмортна група, використовуючи в якості символа батіг, прикріплений до багетної рами. «Батог – це биття, приготоване для нас, − писав сучасник про битву, – Це знак великий за гріхи, так карає Бог у своєму гніві, Що [це сталося] на такому місці, де Батіг, тобто бич Божий, Бо так по-руську значить це слово…». Відомо, що в битві під Батогом полягла половина всіх гусарів Речі Посполитої. На возі-прилавку бачимо повалене польське військо, якому як писав сучасник, «обрубано коміри». Обладунки та зброя, як символи бойових звитяг, зламані або покинуті, вказуючи на недовговічність та марність військової слави.

Блискуча перемога під Батогом ліквідувала принизливі для України умови Білоцерківського договору й ознаменувала виборення молодою державою незалежності, оскільки тепер Гетьманщина не була зв’язана жодними договорами з іншими країнами, які ставили б під сумнів її суверенітет.

Біля композиції розташована ілюстрація «Полковник» з альбому «З української старовини».

Наступний розділ

До експозиції «Де є бої – там є герої». Розділ 12 «Littěra scripta manet»

Поділитися в соц.мережах:

Останні новини

Всі новини
15.03.2024

У ЗАПОРІЖЖІ ВІДКРИЛАСЯ УНІКАЛЬНА ВИСТАВКА «ДУКАЧІ І ПРИКРАСИ КОЗАЦЬКОГО СХОДУ»

15 березня у Музейних студіях «Місто за порогами» Національного заповідника «Хортиця» відбулася презентація колекції історика-ставрографа Віктора Векленка «Дукачі і прикраси козацького сходу». Запоріжці стали першими в Україні, кому представлене це...

Читати повністю
8.03.2024

Переможці конкурсу дитячого малюнку «Актуальний Т. Шевченко»

Вітаємо переможців! Завершився конкурс дитячого малюнку «Актуальний Т. Шевченко», який тривав з 01.02.2024 до 29.02.2024 року, організований Національним заповідником «Хортиця». Переможці конкурсу в кожній віковій групі - 7-10 та 11-13...

Читати повністю
2.03.2024

Не працюватимуть Музейні студії «Місто за порогами»

03.03.2024 р музей не працюватиме з технічних причин

Читати повністю