Курінь Святого Миколая на Хортиці

15.08.2019

Курінь Святого Миколая на Хортиці

31 березня 2018 р. відбувся Круглий стіл за участі генерального директора Національного заповідника «Хортиця» Максима Остапенка,  Голови Всеукраїнської громадської організації  “Союз українок”  Ореслави Хомик, Єпископа Запорізького і Мелітопольського Фотія, Владики Степана Екзарха Донецького УГКЦ (Степан (Меньок), народного депутата України Ігора Артюшенка, Директора Департаменту культури, туризму, національностей та релігій ЗОДА Мороко Владислава Валерійовича, а також числених представників громадськості, співробітників заповідника та членок ВГО “Союз українок”, на якому “Союз українок” виступив з пропозицією збудувати на Хортиці у колисці українського козацтва та української державності, у місці, де всіляко підтримують та популяризують українські традиції – на Хортиці, куреня Святого Миколая.

Автор проекту: голова Запорізького відділу ВГО Союз Українок Оксана Яценко спільно з Національним заповідником «Хортиця»
Партнери: Національний заповідник «Хортиця» (Максим Остапенко), ВГО Союз Українок (Ореслава Хомик), Запорізький відділ ВГО Союз Українок (Оксана Яценко), Запорізька ОДА (Костянтин Бриль за домовленістю сторін), Львівська ОДА ( Олег Синютка), Запорізька Єпархія УПЦ КП (Владика Фотій), Церква Преображення Господнього (благочинний отець Василь Калин).
База реалізації проекту: Національний заповідник «Хортиця», м.Запоріжжя
Характеристика проекту:
за кінцевим результатом: культурно – просвітницький, практичний;
за кількість учасників: колективний;
за тривалістю: довготривалий;
за характером контактів: загальноукраїнський, міжнародний;
Термін реалізації: 2018 р.
Домінуючий вид діяльності: просвітницький, тобто відновлення традиції народного шанування Святого Миколая на основі знань народної етнопедагогіки, козацьких традицій
шанування православних святих на Січі за звичаєвим козацьким правом
Характер координування проекту: безпосередній
Характер взаємозв’язків: між керівництвом Національного заповідника «Хортиця», реалізатором ідеї створення Куреня, меценатами , керівництвом області і міста, представниками УПЦ КП, закладами освіти і культури і громадськими організаціями.
Етапи реалізації проекту
Пошуковий: визначення характеру просвітницької діяльності Куреня Святого Миколая (виконано)
Аналітичний: Аналіз інформації, формування стратегічної програми культурно-просвітницької діяльності Куреня (виконано)
Практичний: організація заявлених меценатів на створення Куреня, підбір кандидатур на роль св. Миколая, планування діяльності духовного центру ( січень- травень 2018 року)
Презентаційний: відкриття Куреня св.Миколая 04.12.2018 і зустрічі з дітьми Запоріжжя і України упродовж новорічно-різдвяних свят
Актуальність проекту:
Наше суспільство сьогодні визначається різким падінням духовного потенціалу, втратою багатьох надбань попередніх поколінь і невмілими спробами їх повернення та, на жаль, недостатньою повагою до власної історії. Ми є свідками зниження загального інтелектуального рівня і все частіше стикаємося з все виразнішими масовими ознаками морального деградування. Сьогоднішня молодь є відображенням стану духовності в суспільстві і завдання громадськості, культурно-освітніх установ не тільки надати якісні освітні послуги, а й виховати високоморальну особистість.

ХХІ століття – інформаційне суспільство ставить нові виклики і вимоги – як у потоці різноманітної інформації, яку отримає дитина кожного дня відібрати те зерно, яке стане основою духовного злету. Мета сучасного виховання молоді – формування особистості, з властивими їй морально – духовними цінностями. Закон України «Про освіту» визначає мету освіти як всебічний розвиток людини як особистості та найвищої цінності суспільства. Мета сучасного виховання молоді – формування особистості, з властивими їй морально-духовними цінностями. Ідеалом виховання є гармонійно розвинена, високоосвічена, цілеспрямована, комунікабельна соціально активна особистість.
Прийоми та методи етнопедагогіки дозволяють досліджувати і піднімати питання про: вияви моральних чинників; особливості звичаїв; ціннісні орієнтації суспільства; психологічні взаємини в родині; свідомість, особливості поведінки конкретної нації; специфіку етнокультури народу; технологію соціалізації особистості; особливості вияву менталітету.

Створеня Куреня Святого Миколая покликане повернути дітей та молодь до українських духовних цінностей і відродити втрачені культурні надбання.
Головна мета проекту – створення осередку національно- патріотичного і духовно-морального виховання дітей та молоді в традиціях запорозького козацтва та плекання християнських цінностей серед юних українців.
Завдання проекту:
– відродження традиції святкування зимового циклу народних свят і шанування угодника Божого Святого Миколая;
– виховання дітей та молоді в дусі поваги до української культури та церковних традицій;
– утвердження традицій наставництва духівництва над дітьми і молоддю;
– знати та наслідувати заповіти предків;
– шанувати традиції роду і українського народу ;
– вивчати історію й культуру свого народу;
– дорожити рідним національним середовищем;
– бути вірним народним традиціям, звичаям, обрядам;
– поважати національні символи;
– виявляти гуманізм, порядність, милосердя, совісність, відповідальність, обов`язковість, толерантність;
– виявляти працелюбність.
Очікувані результати:
Елементи козацького звичаєвого права, православна традиція пошанування Святого Миколая в проекті спрямовані на формування у молодого покоління таких морально-духовних якостей як благородство, лицарство, героїзм, патріотизм, людяність, милосердя, мужність, гармонія тіла й духу.
Козацька педагогіка, етнопедагогіка — це втілення ідей української національної педагогіки в рамках конкретного історичного періоду специфічної діяльності українського козацтва.

Контактні дані автора проекту:
Яценко Оксана Михайлівна,
Тел. 0504843819
Е- mail: roksolana_zp @ukr.net

На нашу думку символічна резиденція найшанованішого в Україні Святого стане справжньою туристичною принадою заповідника та усього Запорізького краю на зразок оселі Санта-Клауса поблизу міста Рованіємі в фінляндській Лапландії. Саме Хортиця має виступити всеукраїнським осередком відзначення новорічно-різдвяних свят з фольклорним колоритом.

     Створення Куреня Святого Миколая покликане повернути дітей та молодь до українських духовних цінностей і відродити втрачені культурні надбання.
Елементи козацького звичаєвого права, православна традиція пошанування Святого Миколая в проекті спрямовані на формування у молодого покоління таких морально-духовних якостей як благородство, лицарство, героїзм, патріотизм, людяність, милосердя, мужність, гармонія тіла й духу.

Ми, колектив Національний заповідник “Хортиця” дуже вдячні жінкам-українкам ВГО “Союз Українок”, які своїм бажанням зміцнити дух та силу українців роблять надзвичайно важливі речі. Своєю кропіткою працею, нескінченною енергією, ідеями та волею, долаючи тисячі кілометрів, своєю сторічною історією існування громадської організації доводять, що тільки згуртовано та невідступно, вкладаючи власні зусилля в загальну скарбницю українства, спільними справами можна досягти успіху та процвітання держави!

Наразі започаткований фонд на будівництво. Шукаємо підтримку у державної влади, громади та меценатів. Благодійну допомогу можна перераховувати на цей рахунок:

Благодійний фонд «Хортиця», Ідентифікаційний код 33610509, р/рах 26008810101 у ВАТ «МетаБанк», МФО 313582.

Призначення платежу: благодійна допомога на будівництво куреня Св. Миколая на Хортиці.

 

Поділитися в соц.мережах:

Останні новини

Всі новини
5.05.2023

Візит представників шведської науки і музейної справи

До Національного заповідника "Хортиця" з візитом у відповідь приїхали представники шведської науки і музейної справи Фред Хокер і Ларс Амреус. Напередодні, в березні, співробітники Заповідника побували у Стокгольмі, де мали...

Читати повністю
20.01.2023

Вячеслав Зайцев – Хортиці

Сьогодні ми провели захід на вшанування пам'яті про захисників донецького аеропорту та нашого колеги та друга Вячеслава Зайцева Zaitsev Viacheslav. Були присутні найближчі - друзі, колеги та побратими. Для кожного...

Читати повністю
11.09.2022

Чому на Хортицю поки що зась

У Запоріжжі рішенням регіональної комісії ТЕБ та НС від 7 квітня введено заборону на відвідування певних місць відпочинку. У Запорізькій обласній військовій адміністрації пояснили, що мова йде не про всі...

Читати повністю