Прес-анонс – відкриття виставки, присвяченої 230-й річниці польської Конституції 3 Травня

1.10.2021

Прес-анонс – відкриття виставки, присвяченої 230-й річниці польської Конституції 3 Травня

Прес-анонс

2 жовтня 2021 року, о 12.00 годині, на Майдані «Козацьке Коло»,на острові Хортиця відбудеться відкриття виставки, присвяченої 230-й річниці польської Конституції 3 Травня

Україна і Польща в цьому році святкують дві важливі державні річниці!
Для України це 30 річчя її Незалежності. Для братньої Польщі – ювілейний 230 рік прийняття Конституції 3 Травня!
Внаслідок низки реформ на політичній карті Європи XVIII ст. постала оновлена Річ Посполита, яка поступово звільнялася від феодальньго минулого. Це занепокоїло Пруссію, Австрію та Російську імперію, які прагнули бачити її третьосортною, підконтрольною державою. В 1772 році вони анексували 30% території польсько-литовської держави, на якій мешкала майже третина населення.
Проте перед загрозою втрати державної незалежності реформаційні процеси лише підсилилися. В 1791 році за ініціативи короля та передової частини політичної еліти сейм ухвалив конституцію, яка мала революційне значення – впроваджувала рівність міщан та дворян, доступ міщан до сейму та інших державних органів, вибірність суддів. Влада розподілялася на законодавчу, виконавчу та судову.
Відмінялося право вето депутата сейму, що сприяло ефективності державного управління. Термін «громадянин» поширювався на представників всіх верств, через що політичні супротивники вважали Конституцію 3 Травня «розсадником демократичних ідей».
Конституція стала втіленням ідей Просвітництва, першою в Європі та другою у світі після США ухваленою парламентом. Вона виводила Річ Посполиту з-під російського впливу та відкривала широкий шлях розвитку. Це вороже зустріли у Санкт-Петербурзі. Вже через рік Російська імперія розпочала відкриту агресію, яка призвела до нових анексій та знищення польської державності в 1795 році.
Втім, Конституція 3 Травня разом із боротьбою проти російської агресії стала каталізатором національно-визвольного руху польського народу, формування польської нації, що було запорукою відновлення польської державності 1918 року.
Організатори виставки: Польський Інститут у Києві, Національний заповідник «Хортиця», Товариство польської культури імені Св. Іоана Павла ІІ, Центр польської мови, культури, освіти та євроінтеграції інженерно навчально-наукового інституту ЗНУ.

За додатковими питаннями: Вячеслав Саричев, 066 324 55 48

Поділитися в соц.мережах:

Останні новини

Всі новини
1.12.2021

Як ми працюємо

  Історико-культурний комплекс "Запорозька Січ" працює з 9.00 до 16.30 (каса до 16.00). Всі дні, крім понеділка та вівторка. У зв’язку із встановленням «червоного» рівня епідемічної безпеки на території Запорізької...

Читати повністю
26.10.2021

Дослідження ґрунтового могильника скіфського часу «Канфарка» – 2021

Після вдалого археологічного сезону 2020 року, коли в ґрунтовому могильнику скіфського часу «Канфарка» було знайдено непограбоване поховання воїна (посилання на відеосюжет в першому посиланні), дослідники продовжили роботи з вивчення стародавньої...

Читати повністю
7.10.2021

Участь у ІХ науково-методичному семінарі “ГІС та заповідні території”

Науковий співробітник сектору охорони природи Національного заповідника «Хортиця» Serhiy Kozodavov взяв участь у ІХ науково-методичному семінарі “ГІС та заповідні території”, що відбувся у форматі веб-конференції 26-30 серпня 2021 р. Організатор...

Читати повністю