Прес-анонс – відкриття виставки, присвяченої 230-й річниці польської Конституції 3 Травня

1.10.2021

Прес-анонс – відкриття виставки, присвяченої 230-й річниці польської Конституції 3 Травня

Прес-анонс

2 жовтня 2021 року, о 12.00 годині, на Майдані «Козацьке Коло»,на острові Хортиця відбудеться відкриття виставки, присвяченої 230-й річниці польської Конституції 3 Травня

Україна і Польща в цьому році святкують дві важливі державні річниці!
Для України це 30 річчя її Незалежності. Для братньої Польщі – ювілейний 230 рік прийняття Конституції 3 Травня!
Внаслідок низки реформ на політичній карті Європи XVIII ст. постала оновлена Річ Посполита, яка поступово звільнялася від феодальньго минулого. Це занепокоїло Пруссію, Австрію та Російську імперію, які прагнули бачити її третьосортною, підконтрольною державою. В 1772 році вони анексували 30% території польсько-литовської держави, на якій мешкала майже третина населення.
Проте перед загрозою втрати державної незалежності реформаційні процеси лише підсилилися. В 1791 році за ініціативи короля та передової частини політичної еліти сейм ухвалив конституцію, яка мала революційне значення – впроваджувала рівність міщан та дворян, доступ міщан до сейму та інших державних органів, вибірність суддів. Влада розподілялася на законодавчу, виконавчу та судову.
Відмінялося право вето депутата сейму, що сприяло ефективності державного управління. Термін «громадянин» поширювався на представників всіх верств, через що політичні супротивники вважали Конституцію 3 Травня «розсадником демократичних ідей».
Конституція стала втіленням ідей Просвітництва, першою в Європі та другою у світі після США ухваленою парламентом. Вона виводила Річ Посполиту з-під російського впливу та відкривала широкий шлях розвитку. Це вороже зустріли у Санкт-Петербурзі. Вже через рік Російська імперія розпочала відкриту агресію, яка призвела до нових анексій та знищення польської державності в 1795 році.
Втім, Конституція 3 Травня разом із боротьбою проти російської агресії стала каталізатором національно-визвольного руху польського народу, формування польської нації, що було запорукою відновлення польської державності 1918 року.
Організатори виставки: Польський Інститут у Києві, Національний заповідник «Хортиця», Товариство польської культури імені Св. Іоана Павла ІІ, Центр польської мови, культури, освіти та євроінтеграції інженерно навчально-наукового інституту ЗНУ.

За додатковими питаннями: Вячеслав Саричев, 066 324 55 48

Поділитися в соц.мережах:

Останні новини

Всі новини
20.01.2023

Вячеслав Зайцев – Хортиці

Сьогодні ми провели захід на вшанування пам'яті про захисників донецького аеропорту та нашого колеги та друга Вячеслава Зайцева Zaitsev Viacheslav. Були присутні найближчі - друзі, колеги та побратими. Для кожного...

Читати повністю
11.09.2022

Чому на Хортицю поки що зась

У Запоріжжі рішенням регіональної комісії ТЕБ та НС від 7 квітня введено заборону на відвідування певних місць відпочинку. У Запорізькій обласній військовій адміністрації пояснили, що мова йде не про всі...

Читати повністю
3.09.2022

Запрошуємо Вас взяти участь у роботі Х науково-практичної конференції «Історія запорозького козацтва в пам’ятках та музейній практиці»

Дата та місце проведення: 20-21 жовтня 2022 р., он-лайн. Посилання буде надано додатково на пошту, яку Ви вкажете при реєстрації. Передбачається обговорення наступних проблем: 1. Історія запорозького козацтва: сучасний стан...

Читати повністю