Про зимових комах

11.02.2021

Про зимових комах

Комахи і зима

Комахи і зима здаються несумісними. Більшість людей дивується: «Як же так? Адже взимку немає комах! » Але чи так це?

Звичайно, комахи нікуди не пропадають, вони не перелітають в теплі краї (за рідкісним винятком) – більшість з них ховаються, часто в стадії личинки або лялечки, щоб пережити холодний сезон у відносній безпеці. Таких зимуючих комах можна знайти під корою дерев, в ґрунті, дуплах. Однак деякі комахи можуть залишатися активними всю зиму. Правда, більшу частину часу вони проводять під снігом, де температура і вологість завжди вищи і стабільніші, ніж на поверхні. Але іноді вони вилазять на повітря, де їх можна зустріти активними на снігу. Так що прогулянки по засніжених лісах і полях можуть приносити і ентомологічні враження (ентомологією називається наука про комах).

Коли ж і де найкраще шукати зимових комах? Перш за все, звичайно ж, треба враховувати погоду – якщо холод ще терпимий для них, то мороз зазвичай смертельний. Тому виходити на пошуки варто в відлигу, коли температура вище -5 ° C, хоча деякі види можуть витримувати і температуру до -10 ° C. Пам’ятайте, що зимові комахи часто вважають за краще місця з більш теплим і вологим мікрокліматом – біля незамерзаючих струмків, коренів дерев, у воді. Крім того, знайти комах більше шансів ближче до весни, коли багато хто з них починають прокидатися від зимової сплячки ще до того, як зійде сніг.

Життя комах на снігу взимку нелегке. Будучи маленькими, вони легко охолоджуються і можуть замерзнути в прямому сенсі слова – рідини в їх тілі затвердіють, і кристали льоду що утворяться, розірвуть клітини. Ця небезпека загрожує і тим комахам, які взимку неактивні і не можуть перебратися в більш теплі місця.

Але витримати холод – це ще не все. Взимку набагато складніше знайти їжу. Найчастіше комахи харчуються водоростями, що ростуть на снігу або на деревах, гіфами грибів, мохами, а також трупами інших комах. Але і самі вони можуть стати здобиччю – в відлиги на зимове полювання виходить багато павуків.

Кого ж може знайти ентомолог на снігу? Зимових комах можна розділити на дві великі групи – хіонобіонти і хіонофіли. Ці слова можна перекласти з грецької як «жителі снігу» і «любителі снігу» Перші зустрічаються тільки в сніговий сезон, другі ж можуть бути зустрінуті і в більш теплі часи, хоча воліють саме зими.

Напевно, найвідоміші з хіонобіонтов – це льодничник і хіонея. Обидва вони позбавлені крил, щоб не витрачати на політ енергію, яку вони змушені економити 

Серед хіонофілов насамперед варто згадати зимових комариків. На відміну від хіоней, у них є крила і вони можуть літати. В кінці осені і на початку весни можна навіть побачити їх рої. Якщо льодничники і хіонеї представлені лише кількома видами, то зимових комариків відомо більше сотні видів, з них близько третини можуть мешкати в Україні.

Інші характерні зимові комахи – хірономіди, або дзвінці, личинки яких відомі як «мотиль» (червоні черв’ячки, що використовуються як корм для тварин і наживка для риби). Комарів-дзвінців найпростіше виявити біля незамерзаючих струмків, де вони можуть бути досить численні. Навесні можна бачити їх масовий виплід на поверхні озер і ставків, що тільки-но звільнилася від льоду.

Також на снігу можна знайти і деяких жуків – найчастіше стафілінід. У цих хижих комах надкрила вкорочені, тому вони нагадують черв’ячків і скоріше схожі на личинок. Активні взимку і деякі ногохвостки, або коллемболи – маленькі примітивні безкрилі комахи, відомі своєю здатністю далеко стрибати, від чого по-англійськи їх іноді називають «сніговими блохами». На відміну від інших шестиногих любителів снігів, зазвичай нечисленних, вони можуть утворювати дуже щільні скупчення. Часто вони навіть мігрують в таких скупченнях, стрибаючи в одному напрямку і долаючи по 200-300 метрів в день. Метелики теж можуть вилетіти на сніг у відлигу, хоча спеціальних зимових видів серед них немає – вони відносяться до хіоноксенів ( «чужим снігу»), тобто з’являються на снігу лише від випадку до випадку, так що називати їх зимовими комахами не дуже правильно. Взагалі, ближче до весни на снігу можна побачити багато хіоноксенів – для ентомолога зима закінчується раніше, ніж розтанув сніг.

Поділитися в соц.мережах:

Останні новини

Всі новини
20.09.2021

Обслуговування 14 жовтня

Увага! 14 жовтня екскурсійне обслуговування на об`єктах та територією Заповідника не проводиться!

Читати повністю
16.09.2021

Національний заповідник «Хортиця» офіційно приєднався до Міжвідомчої мережі регіонального орнітологічного моніторингу

У 2021 р. Національний заповідник «Хортиця» офіційно приєднався до Меморандуму про взаємодію між науковими, навчальними та громадськими організаціями у рамках Міжвідомчої мережі регіонального орнітологічного моніторингу (РОМ) на півдні України. Програма...

Читати повністю
15.09.2021

Експедиція Національного заповідника «Хортиця» на території пам’ятки національного значення “Кам’янська Січ”.

Наприкінці літа 2021 року експедицією Національного заповідника «Хортиця» було проведено дослідження на території пам’ятки національного значення – Кам’янська Січ. Як і в минулі роки, експедиція мала охороно-досліджуваний характер. Пам’ятка знаходиться...

Читати повністю