Про зимових комах

11.02.2021

Про зимових комах

Комахи і зима

Комахи і зима здаються несумісними. Більшість людей дивується: «Як же так? Адже взимку немає комах! » Але чи так це?

Звичайно, комахи нікуди не пропадають, вони не перелітають в теплі краї (за рідкісним винятком) – більшість з них ховаються, часто в стадії личинки або лялечки, щоб пережити холодний сезон у відносній безпеці. Таких зимуючих комах можна знайти під корою дерев, в ґрунті, дуплах. Однак деякі комахи можуть залишатися активними всю зиму. Правда, більшу частину часу вони проводять під снігом, де температура і вологість завжди вищи і стабільніші, ніж на поверхні. Але іноді вони вилазять на повітря, де їх можна зустріти активними на снігу. Так що прогулянки по засніжених лісах і полях можуть приносити і ентомологічні враження (ентомологією називається наука про комах).

Коли ж і де найкраще шукати зимових комах? Перш за все, звичайно ж, треба враховувати погоду – якщо холод ще терпимий для них, то мороз зазвичай смертельний. Тому виходити на пошуки варто в відлигу, коли температура вище -5 ° C, хоча деякі види можуть витримувати і температуру до -10 ° C. Пам’ятайте, що зимові комахи часто вважають за краще місця з більш теплим і вологим мікрокліматом – біля незамерзаючих струмків, коренів дерев, у воді. Крім того, знайти комах більше шансів ближче до весни, коли багато хто з них починають прокидатися від зимової сплячки ще до того, як зійде сніг.

Життя комах на снігу взимку нелегке. Будучи маленькими, вони легко охолоджуються і можуть замерзнути в прямому сенсі слова – рідини в їх тілі затвердіють, і кристали льоду що утворяться, розірвуть клітини. Ця небезпека загрожує і тим комахам, які взимку неактивні і не можуть перебратися в більш теплі місця.

Але витримати холод – це ще не все. Взимку набагато складніше знайти їжу. Найчастіше комахи харчуються водоростями, що ростуть на снігу або на деревах, гіфами грибів, мохами, а також трупами інших комах. Але і самі вони можуть стати здобиччю – в відлиги на зимове полювання виходить багато павуків.

Кого ж може знайти ентомолог на снігу? Зимових комах можна розділити на дві великі групи – хіонобіонти і хіонофіли. Ці слова можна перекласти з грецької як «жителі снігу» і «любителі снігу» Перші зустрічаються тільки в сніговий сезон, другі ж можуть бути зустрінуті і в більш теплі часи, хоча воліють саме зими.

Напевно, найвідоміші з хіонобіонтов – це льодничник і хіонея. Обидва вони позбавлені крил, щоб не витрачати на політ енергію, яку вони змушені економити 

Серед хіонофілов насамперед варто згадати зимових комариків. На відміну від хіоней, у них є крила і вони можуть літати. В кінці осені і на початку весни можна навіть побачити їх рої. Якщо льодничники і хіонеї представлені лише кількома видами, то зимових комариків відомо більше сотні видів, з них близько третини можуть мешкати в Україні.

Інші характерні зимові комахи – хірономіди, або дзвінці, личинки яких відомі як «мотиль» (червоні черв’ячки, що використовуються як корм для тварин і наживка для риби). Комарів-дзвінців найпростіше виявити біля незамерзаючих струмків, де вони можуть бути досить численні. Навесні можна бачити їх масовий виплід на поверхні озер і ставків, що тільки-но звільнилася від льоду.

Також на снігу можна знайти і деяких жуків – найчастіше стафілінід. У цих хижих комах надкрила вкорочені, тому вони нагадують черв’ячків і скоріше схожі на личинок. Активні взимку і деякі ногохвостки, або коллемболи – маленькі примітивні безкрилі комахи, відомі своєю здатністю далеко стрибати, від чого по-англійськи їх іноді називають «сніговими блохами». На відміну від інших шестиногих любителів снігів, зазвичай нечисленних, вони можуть утворювати дуже щільні скупчення. Часто вони навіть мігрують в таких скупченнях, стрибаючи в одному напрямку і долаючи по 200-300 метрів в день. Метелики теж можуть вилетіти на сніг у відлигу, хоча спеціальних зимових видів серед них немає – вони відносяться до хіоноксенів ( «чужим снігу»), тобто з’являються на снігу лише від випадку до випадку, так що називати їх зимовими комахами не дуже правильно. Взагалі, ближче до весни на снігу можна побачити багато хіоноксенів – для ентомолога зима закінчується раніше, ніж розтанув сніг.

Поділитися в соц.мережах:

Останні новини

Всі новини
14.01.2022

Святкова пригода! Оголошується День музейного селфі!

Різдвяно-новорічні свята у розпалі! Національний заповідник "Хортиця" додає ще одну смачну родзинку до  веселих свят і оголошує День музейного селфі! Пропонуємо всім шанувальникам острова Хортиця і нашої славетної історії з...

Читати повністю
13.01.2022

Дякуємо запоріжцям за небайдужість!

Вчора нам стало відомо про звалище небезпечних хімікатів біля готелю "Хортиця", який знаходиться в управлінні Фонду держмайна України. Ми терміново виїхали на місце, склали відповідні акти та звернулись до власника...

Читати повністю
2.01.2022

Як ми працюємо у святкові та вихідні дні грудня і січня

Шановні пані та панове! Звертаємо вашу увагу, що історико-культурний комплекс “Запорозька Січ”  працюватиме: 24, 25, 26, 27 грудня з 9.00 до 16.30 (каса до 16.00); 28 грудня – вихідний день;...

Читати повністю