Традиції на Масницю

24.02.2020

Традиції на Масницю

В Україні, крім «Масляна», цей тиждень називали ще «Пущення», «Загальниця», «Бабський тиждень», «Сиропусний тиждень» та «Колодій». Український Колодій не має аналогів у наших сусідів, цебто не запозичений, і витоки його святкування сягають глибини тисячоліть. Припадає Колодій на останній тиждень перед початком Великого посту. У ці дні пригощали один одного смачними млинцями та варениками. Грали у веселі ігри, співали, жартували. Впродовж цього тижня, заздалегідь домовившись, жінки збиралися в шинку – «щоб поколодувати», після цього, замовивши наливки, виголошували здравиці(тости) і вітаючи одна одну, жартували.

Хлопцям, які не одружилися в цьому році, одягали дерев’яну колодку на ногу або руку. Так вони з колодкою і ходили. Але можна було відкупитися. І в перший день цього тижня, в понеділок, на честь народження колодки, влаштовували ігрища і танці. Жила ця колодка рівно тиждень: у понеділок Колодка «народжувалась», у вівторок — «хрестилася», у середу справляли «похрестини», у четвер «помирала», у п`ятницю Колодку «хоронили», а в суботу — «оплакували». Таким чином люди проводжали зиму. Незважаючи на те, що колодка «померла», ніхто в ці дні не сумує, бо це жартівлива традиція, тож засмучуватися нема чого.

Понеділок Масниці називається “зустріч”, і в цей день всі ходили в гості. За стародавнім повір`ям, хто в домі залишиться, той поховає своє господарство. У цей день, жінки ішли до корчми і розпочинали святкувати. Якщо до них хотіли долучитись чоловіки, то їм на шию чіпляли колодку, зняти яку можна було, тільки відкупившись або поставивши “могорич”. У понеділок влаштовували гуляння, катання на санях. У цей день починали пекти млинці, а перший випечений млинець обов`язково віддавали убогим, щоб він згадав душі покійних родичів.
У вівторок влаштовувались веселі забави, які тривали майже весь день. У цей день хлопці виглядали наречених, а дівчата – суджених. У вівторок по дворах ходили ряджені, які за певну плату у вигляді млинців дозволяли прив`язати до віника стрічку. Разом з цією стрічкою ряджені несли з собою з дому всі хвороби, негаразди і нещастя.
У середу тещі приймали своїх зятів у гостях і пригощали млинцями, а для того, щоб розважити їх, зібрали всіх рідних і знайомих. Цієї традиції присвячено чималу кількість прислів`їв та приказок, жартівливих анекдотів і пісень. В народі вірили: якщо чоловік вибирає млинці або вареники з солоною начинкою, значить він впертий і з гонором. А якщо солодкими ласує, то ніжно
і лагідно стане звертатися зі своєю дружиною. Раділи тещі, якщо зять багато їв: значить, не ледача і працьовитий.
У четвер не можна було шити і прясти. Всіма родинами люди виходили на різні змагання, кінські перегони, різні катання по вулицях і спорудження снігових фортець.
У п`ятницю зяті пригощали тещ, після чого їх треба було покатати вулицями села або міста.
Причому “сервіс” в такому випадку прямо залежав від характеру тещі: злу та сварливу везли по вибоїстій дорозі, а лагідну і добру – по прямій і рівній.
Субота називалася “посиденьками у зовиці”. Невістки в цей день запрошували на млинці до себе зовиць (сестер чоловіка), яких пригощали, розважали і вручали який-небудь подарунок.
Найбільш пишно відзначали неділю. Спеціально до цього дня готували вареники з сиром, проводили масові гуляння, ігрища, забави. Ці гуляння символізували прощання з масляною, смачною, веселим тижнем і водночас люди просили у близьких вибачення за завдані образи.

Поділитися в соц.мережах:

Останні новини

Всі новини
20.09.2021

Обслуговування 14 жовтня

Увага! 14 жовтня екскурсійне обслуговування на об`єктах та територією Заповідника не проводиться!

Читати повністю
16.09.2021

Національний заповідник «Хортиця» офіційно приєднався до Міжвідомчої мережі регіонального орнітологічного моніторингу

У 2021 р. Національний заповідник «Хортиця» офіційно приєднався до Меморандуму про взаємодію між науковими, навчальними та громадськими організаціями у рамках Міжвідомчої мережі регіонального орнітологічного моніторингу (РОМ) на півдні України. Програма...

Читати повністю
15.09.2021

Експедиція Національного заповідника «Хортиця» на території пам’ятки національного значення “Кам’янська Січ”.

Наприкінці літа 2021 року експедицією Національного заповідника «Хортиця» було проведено дослідження на території пам’ятки національного значення – Кам’янська Січ. Як і в минулі роки, експедиція мала охороно-досліджуваний характер. Пам’ятка знаходиться...

Читати повністю