До експозиції «Де є бої – там є герої». Розділ 10 «Війна за віру»

10.03.2020

До експозиції «Де є бої – там є герої». Розділ 10 «Війна за віру»

Окремий розділ експозиції присвячений темі боротьби за православ’я. Експозиційний образ формується комплексом предметів: іконою Георгія Побідоносця – патрона українського війська та розп’яттям, яке перероблене з католицького на православне. Це своєрідний символ конфесійного конфлікту епохи Хмельниччини.

Для створення «Натюрморту з іконою, зброєю і розп’яттям» в якості прототипів обрано три картини. Одна з них – полотно Яна Давідса де Гема (нід. Jan Davidsz de Heem) «Букет з квітів в скляній вазі, розп’яття та мертва голова». В живописі XVII століття квітковий натюрморт був покликаний надихати глядача на роздуми про мораль та християнські цінності. Мотив квітів представлений індитією – шатами Святого Престолу, прикрашеною аплікацією з квітів, які перейняті християнською символікою та транслюють алюзії релігійного змісту.

Тему Святого Престолу підтримує православна дарохранильниця для Святих Дарів. У католицьких храмах їх функцію виконують гостії. Традиційно, символом прийняття Святих дарів є виноград. Ці два моменти відсилають до картини Яна Давідса де Гема (нід. Jan Davidsz de Heem) «Євхаристія в гірлянді з фруктів». З нього був запозичений мотив обплетення композиції гірляндою, який передається за допомогою лози винограду, що пронизує та обплітає всі предмети композиції. Це алегорія релігійної ідеї як транслятора національних ідеалів, цілей і вимог.

Окрема натюрмортна група присвячена темі участі духовенства в подіях національно-визвольної війни. Вона відображає ситуацію, в якій опинилися ієрархи Української православної церкви за часів Хмельниччини. Символом прагнення церковної еліти втримати баланс між протиборчими силами презентує комплекс, що складається з вагів, панагії, колекції наперсних та тільних хрестів. Активна позиція низів православного духовенства передається через несподівані, як для релігійної теми, предмети озброєння. Вони, в свою чергу, знаходять резонанс в натюрморті Пітера Боеля (нід. Pieter Boel) «Large Vanitas».

Навколо композиції розташовані: ілюстрація «Воєвода А. Г. Кисіль» з альбому «З Української старовини», зображення Свято-Успенської Києво-Печерської лаври, картина А. Федосеєнка «Дорога до храму».

Наступний розділ

До експозиції «Де є бої – там є герої». Розділ 11 «Батіг — бич Божий»

Поділитися в соц.мережах:

Останні новини

Всі новини
20.01.2023

Вячеслав Зайцев – Хортиці

Сьогодні ми провели захід на вшанування пам'яті про захисників донецького аеропорту та нашого колеги та друга Вячеслава Зайцева Zaitsev Viacheslav. Були присутні найближчі - друзі, колеги та побратими. Для кожного...

Читати повністю
11.09.2022

Чому на Хортицю поки що зась

У Запоріжжі рішенням регіональної комісії ТЕБ та НС від 7 квітня введено заборону на відвідування певних місць відпочинку. У Запорізькій обласній військовій адміністрації пояснили, що мова йде не про всі...

Читати повністю
3.09.2022

Запрошуємо Вас взяти участь у роботі Х науково-практичної конференції «Історія запорозького козацтва в пам’ятках та музейній практиці»

Дата та місце проведення: 20-21 жовтня 2022 р., он-лайн. Посилання буде надано додатково на пошту, яку Ви вкажете при реєстрації. Передбачається обговорення наступних проблем: 1. Історія запорозького козацтва: сучасний стан...

Читати повністю