До експозиції «Де є бої – там є герої». Розділ 13 «Мамай»
До експозиції «Де є бої – там є герої». Розділ 13 «Мамай»
В цьому розділі представлена колекція картин, присвячених одному з найпоширеніших і найзагадковіших в українському образотворчому мистецтві та міфології образу козака Мамая.
Це типове сюжетне зображення має канонічну композицію. Козак сидить на землі, підібгавши ноги «по-східному» у степу під дубом, на гілках якого розвішано або покладено поряд рушницю, шаблю, лук, стріли, пістоль, порохівницю, сумку та чарку, палить «люльку-бурульку» й грає на бандурі чи кобзі. Зазвичай, він одягнений у жупан або кожух, сорочку, шаровари, чоботи-сап’янці. Позаду стоїть кінь, прив’язаний до списа, що встромлений у землю.
Фольклорна пам’ять донесла до нас вираз «піти на Мамая» у значенні «відправитися на удачу». «Мамаюють» – так говорили про чоловіків, що мандрують, не бувши до чогось прив’язаними. Тож не дивно, що «Мамаями» називали відчайдушних козаків, яких вважали за характерників.
В експозиції представлено дві картини «Козак Мамай», пензля невідомих художників, картина А. Скрипки «Козак Мамай» та полотно А. Якимця «Козак Мамай». Вони написані у різні часи. Це свідчить, що сакральний образ Мамая не зазнав змін, а трансформувалося лише його технічне виконання.
Наступний розділ
До експозиції «Де є бої – там є герої». Розділ 14 «Козацькі обличчя сучасності»
Останні новини
Всі новиниВячеслав Зайцев – Хортиці
Сьогодні ми провели захід на вшанування пам'яті про захисників донецького аеропорту та нашого колеги та друга Вячеслава Зайцева Zaitsev Viacheslav. Були присутні найближчі - друзі, колеги та побратими. Для кожного...
Читати повністюЧому на Хортицю поки що зась
У Запоріжжі рішенням регіональної комісії ТЕБ та НС від 7 квітня введено заборону на відвідування певних місць відпочинку. У Запорізькій обласній військовій адміністрації пояснили, що мова йде не про всі...
Читати повністюЗапрошуємо Вас взяти участь у роботі Х науково-практичної конференції «Історія запорозького козацтва в пам’ятках та музейній практиці»
Дата та місце проведення: 20-21 жовтня 2022 р., он-лайн. Посилання буде надано додатково на пошту, яку Ви вкажете при реєстрації. Передбачається обговорення наступних проблем: 1. Історія запорозького козацтва: сучасний стан...
Читати повністю