До експозиції «Де є бої – там є герої». Розділ. 5 «Втеча»
До експозиції «Де є бої – там є герої». Розділ. 5 «Втеча»
«Розкішний натюрморт з мушлею» присвячений одному з епізодів переможної для козацького війська Пилявецької битви, а саме відступу польської армії, який перетворився на панічну втечу. Втеча являє собою експозиційний образ композиції. За прототип взято картину гарлемского живописця Віллєма Класа Геди (нід. Willem Claesz Heda ) «Натюрморт з фруктовим пирогом», що зараз зберігається в приватній колекції.
За сценарієм натюрмортна група відтворює ситуацію перерваного несподіваною втечею багатого застілля. На це вказують кинуті гроші, перекинутий посуд, недоїдки, зокрема, пиріг з ожиною (або турецький пиріг) дуже популярний у голландців та ознака матеріального достатку, а також срібний свічник з недопалком – символом недовговічності багатства.
Рештки розбитого під Пилявцями польсько-шляхетного війська тікали так швидко, що одні за троє діб опинилися у Львові, інші, як зазначив польський сучасник, «зупинились тільки біля самої Вісли, щоб обтерти піт і заспокоїти стукаючі подібно важкому молоту серця».
Навколо композиції презентовано: акварель І. Лебедєва «Розгром польської шляхти під Пилявцями» (копія С. Коваленка) та портрети знаті, яка родинними зв’язками була пов’язана із очільниками польського війська: Ст. Конецпольського, М. Потоцького, Яна ІІІ Собеського (автори невідомі).
Наступний розділ
Останні новини
Всі новиниВячеслав Зайцев – Хортиці
Сьогодні ми провели захід на вшанування пам'яті про захисників донецького аеропорту та нашого колеги та друга Вячеслава Зайцева Zaitsev Viacheslav. Були присутні найближчі - друзі, колеги та побратими. Для кожного...
Читати повністюЧому на Хортицю поки що зась
У Запоріжжі рішенням регіональної комісії ТЕБ та НС від 7 квітня введено заборону на відвідування певних місць відпочинку. У Запорізькій обласній військовій адміністрації пояснили, що мова йде не про всі...
Читати повністюЗапрошуємо Вас взяти участь у роботі Х науково-практичної конференції «Історія запорозького козацтва в пам’ятках та музейній практиці»
Дата та місце проведення: 20-21 жовтня 2022 р., он-лайн. Посилання буде надано додатково на пошту, яку Ви вкажете при реєстрації. Передбачається обговорення наступних проблем: 1. Історія запорозького козацтва: сучасний стан...
Читати повністю