До експозиції «Де є бої – там є герої». Розділ 9 «Воїн»
До експозиції «Де є бої – там є герої». Розділ 9 «Воїн»
Натюрморт «Vanitas» зі зброєю, кольчугою та мироносицею» присвячений прославленому герою Національно-визвольної війни Максиму Кривоносу. Для його створення в якості прототипу була використана картина Едварда Кольєра (нід. Evert Collier) «Vanitas», що зберігається у Денверському художньому музеї.
Оскільки прижиттєвих зображень полководця не збереглося, окрім «портрету значного козака Кривоноса» з польського памфлету, натюрмортний портрет полковника формується навколо образу воїна з відповідними військовими атрибутами як символами військових звитяг: кольчугою, шаблею, рушницею, списом.
Фольклорна символіка щодо імені Кривоноса вказує на його задиристу та войовничу вдачу. Анонімний автор «Віршованої хроніки» так характеризував полковника: «Кривоніс з кривим носом добивався свого з немалою і доброю потугою, злий як оса. Хто необережно з його носом стикався, то він не тільки висякався на того, але й шмарував і закаджував».
Кривоніс прославився як талановитий полководець. Формально він діяв як черкаський полковник, але фактично був наказним гетьманом, який здійснював загальне керівництво над п’ятьма українськими полками. Цей факт визнавали і побратими, і вороги. Ходили чутки, що Кривоніс почувався рівним Хмельницькому і відмовлявся коритися йому. На таку рису характеру полковника вказує плюмаж – символ гордині та любові до слави.
Фактично тільки один рік судилося «світитися» зірці Кривоноса в українській історії. Проте який рік! Жовті Води, Корсунь, Старокостянтинів, Бар і, звичайно, Високий Замок у Львові − символ шляхетського панування в Україні. Взяття цієї фортеці справило велике враження, оскільки Високий Замок був узятий уперше за всю історію існування.
Навколо композиції розташовані картина С. Шинкаренка «Максим Кривоніс», полотно В. Клименка «Максим Кривоніс», ілюстрації «Вартовий козак», «Хорунжий», «Тип запорожця», «Пушкар» з альбому «З української старовини», офорт О. Данченка «Максим Кривоніс»; скульптура Фелії Фальчук «Клятва Кривоноса».
Наступний розділ
До експозиції «Де є бої – там є герої». Розділ 10 «Війна за віру»
Останні новини
Всі новиниВізит представників шведської науки і музейної справи
До Національного заповідника "Хортиця" з візитом у відповідь приїхали представники шведської науки і музейної справи Фред Хокер і Ларс Амреус. Напередодні, в березні, співробітники Заповідника побували у Стокгольмі, де мали...
Читати повністюВячеслав Зайцев – Хортиці
Сьогодні ми провели захід на вшанування пам'яті про захисників донецького аеропорту та нашого колеги та друга Вячеслава Зайцева Zaitsev Viacheslav. Були присутні найближчі - друзі, колеги та побратими. Для кожного...
Читати повністюЧому на Хортицю поки що зась
У Запоріжжі рішенням регіональної комісії ТЕБ та НС від 7 квітня введено заборону на відвідування певних місць відпочинку. У Запорізькій обласній військовій адміністрації пояснили, що мова йде не про всі...
Читати повністю