Про листівки та фотокартки з розділу нашої колекції «Дорадянський період та час становлення радянської влади»

5.04.2020

Про листівки та фотокартки з розділу нашої колекції «Дорадянський період та час становлення радянської влади»

Продовжуємо знайомити наших читачів з фондовою колекцією. В групі зберігання «Фотодокументи» фондової збірки Національного заповідника «Хортиця» представлений розділ «Дорадянський період та час становлення радянської влади». До цього розділу внесені найстаріші в колекції фотознімки. Самі давні датуються 1901 р. Серед них є як безпосередньо фотографії, так і фотолистівки.

Основна маса фотографій – це професійно виконані фотознімки, зроблені у фотоательє м. Олександрівська – С. Бермана, Б.Г.Когана, А. Фільцера, Г.В. Сковороденка, М.Р. Шлаїна, М. Эйдиля, В. Вітлина та ін. Крім того представлені фотознімки, які були зроблені фотографами таких міст як Катеринослав, Мелітополь, Нікополь, Миргород, Юзівка, Севастополь.
Як правило, подібні професійні фотографії – це портретні зображення, як окремих особистостей, так і групові (родини, учні, працівники підприємств тощо). Звичайно, такі фотознімки є постановочними, «офіційним» – родину, подружжя, друзів, тощо фотографували в спеціально заданому інтер’єрі або на визначеному краєвиді, часто використовували штучний фон, намальований на картоні.

Ще один вид фотозображень, представлених у колекції – це фотолистівки, які наприкінці ХІХ – на початку ХХ ст. набули великої
популярності. В фондах заповідника зберігаються видові листівки із зображенням вулиць та окремих будівель м. Олександрівськ, Одеса, с. Лівадія.

Колекція предметів групи зберігання “Фотодокументи”, що відносяться до розділу «Дорадянський період та час становлення радянської влади», нараховує 123 предмети. До складу колекції входять окремі фотознімки, віньєтки та фотоальбоми. Переважну кількість складають фотознімки, що представляють мешканців м. Олександрівськ.
Тематично можна виділити наступні групи:

1. Родинні фото.

2. Учні різних учбових закладів м. Олександрівськ.

3. Робітники заводів.

4. Учасники революційних подій 1905 р., громадянської війни,
встановлення радянської влади.

5. Види м. Олександрівськ та ін.

В цілому предмети, що представлені в розділі «Дорадянський період та час становлення радянської влади» дають можливість створити узагальнюючий візуальний образ мешканців міст Півдня України п. ХХ ст.

 

Більше статей про фондову колекцію:

Каламарі з фондової колекції

Про козацькі порохівниці з фондів заповідника

Про картину П. Захарова “Портрет Козака”

Побут м. Олександрівська у родинному архіві Рац-Краснопольських (кін. XIX – 80-ті рр. XX ст.) – матеріали з фондозбірки Національного заповідника “Хортиця”

 

Поділитися в соц.мережах:

Останні новини

Всі новини
20.01.2023

Вячеслав Зайцев – Хортиці

Сьогодні ми провели захід на вшанування пам'яті про захисників донецького аеропорту та нашого колеги та друга Вячеслава Зайцева Zaitsev Viacheslav. Були присутні найближчі - друзі, колеги та побратими. Для кожного...

Читати повністю
11.09.2022

Чому на Хортицю поки що зась

У Запоріжжі рішенням регіональної комісії ТЕБ та НС від 7 квітня введено заборону на відвідування певних місць відпочинку. У Запорізькій обласній військовій адміністрації пояснили, що мова йде не про всі...

Читати повністю
3.09.2022

Запрошуємо Вас взяти участь у роботі Х науково-практичної конференції «Історія запорозького козацтва в пам’ятках та музейній практиці»

Дата та місце проведення: 20-21 жовтня 2022 р., он-лайн. Посилання буде надано додатково на пошту, яку Ви вкажете при реєстрації. Передбачається обговорення наступних проблем: 1. Історія запорозького козацтва: сучасний стан...

Читати повністю