58-ма окрема мотопіхотна бригада імені гетьмана Івана Виговського
58-ма окрема мотопіхотна бригада імені гетьмана Івана Виговського
Продовжуємо розповідати про видатних українських діячів, іменами яких названі формування військ України.
58-МА ОКРЕМА МОТОПІХОТНА БРИГАДА ІМЕНІ ГЕТЬМАНА ІВАНА ВИГОВСЬКОГО.
Бригада сформована навесні 2015 року, після початку російської агресії на Сході України. З лютого 2016 року виконувала завдання на Донецькому напрямку – Авдіївка та Ясинуватський район. 6 травня 2019 року, на перше відзначення Дня піхоти, бригада отримала почесну назву на честь гетьмана Івана Виговського (1657-1659), який завдав поразки московським військам у Конотопській битві. Гасло бригади: «Разом до перемоги!»
Іван Остапович Виговський (? – 1664) – гетьман України (1657 – 1659), воєначальник, дипломат. Походив із шляхетського православного роду Овруцького повіту Київського воєводства. Освіту отримав у Києво-Могилянській колегії. Володів латиною, церковнослов’янською та польською мовами. Працював у судах, намісником луцького старости, а потім був на військовій службі.
Під час Визвольної війни Виговський перейшов на бік повстанців та став найближчим сподвижником та радником Б. Хмельницького. Протягом 1648 – 1657 рр. він зробив великий внесок в українське державне будівництво, формування підвалин внутрішньої та зовнішньої політики. Виговський брав активну участь у Пилявецькій, Зборівській, Берестецькій, Батозькій та інших битвах, а також у розробці та підписанні договорів з Річчю Посполитою та Московією.
Після смерті Хмельницького Виговський до повноліття Юрія Хмельницького починає виконувати гетьманські функції і титулується «чигиринським гетьманом». На старшинській раді у Корсуні у жовтні 1657 року його проголошено повноправним гетьманом. Відсутність на раді запорозьких послів дала привід кошовому Січі Якову Барабашу поставити питання про легітимність обрання гетьмана. Проти І. Виговського виступав і полтавський полковник Мартин Пушкар, який сам претендував на булаву. Проте нова рада у Переяславі повторно обирає Виговського.
В цей час внутрішня соціально-політична боротьба переросла у збройне протистояння, що послабило Українську козацьку державу. Шукаючи підтримки Виговський підписав Гадяцький договір із Річчю Посполитою. Водночас опозиція звернулася по допомогу до Москви.
1658 року розпочалася московсько-українська війна. Московська армія на чолі з воєводою Г. Ромодановським «вогнем і мечем» схиляла населення українських земель до підданства царю. У 1659 р. 100 тисячна армія на чолі з князем Трубецьким взяла в облогу Конотоп, який захищали 4 тис. козаків на чолі з наказним гетьманом Г. Гуляницьким. Героїчна оборона міста дала змогу І. Виговському зібрати сили та рушити на допомогу. 28 червня 1659 р. у Конотопській битві московська армія була розбита. Це мало широкий резонанс у Європі.
Підписуючи Гадяцьку угоду Виговський намагався зберегти права козацтва, українського міщанства та православного духовенства. Проте сейм прийняв іншу редакцію договору, що спричинило нову хвилю невдоволення серед козацтва. У листопаді 1659 р. Виговський був змушений скласти булаву.
В наступні роки він стає активним учасником боротьби за розрив із Річчю Посполитою та возз’єднання Правобережної та Лівобережної України у складі незалежної держави. Як один з організаторів повстання, що спалахнуло у лютому 1664 року, Іван Виговський був заарештований і без суду розстріляний. Він став першим гетьманом Української козацької держави, який загинув у боротьбі за її незалежність.
На фото: нарукавний знак бригади, портрет Івана Виговського, фото бригади, яка повертається в місце постійної дислокації із зони ООС.
31-й окремий полк зв’язку та радіотехнічного забезпечення імені Гетьмана Михайла Дорошенка
58-ма окрема мотопіхотна бригада імені гетьмана Івана Виговського
30 – та окрема механізована бригада ім. князя Костянтина Острозького
92-га механізована бригада імені Кошового Отамана Івана Сірка
57 окрема мотопіхотна бригада імені кошового отамана Костя Гордієнка
Всі статті про історичних постатей, на честь яких названі військові формування легко знайти у фейсбуці за хештегом #Історичні_постаті_у_ЗСУ
Останні новини
Всі новиниВячеслав Зайцев – Хортиці
Сьогодні ми провели захід на вшанування пам'яті про захисників донецького аеропорту та нашого колеги та друга Вячеслава Зайцева Zaitsev Viacheslav. Були присутні найближчі - друзі, колеги та побратими. Для кожного...
Читати повністюЧому на Хортицю поки що зась
У Запоріжжі рішенням регіональної комісії ТЕБ та НС від 7 квітня введено заборону на відвідування певних місць відпочинку. У Запорізькій обласній військовій адміністрації пояснили, що мова йде не про всі...
Читати повністюЗапрошуємо Вас взяти участь у роботі Х науково-практичної конференції «Історія запорозького козацтва в пам’ятках та музейній практиці»
Дата та місце проведення: 20-21 жовтня 2022 р., он-лайн. Посилання буде надано додатково на пошту, яку Ви вкажете при реєстрації. Передбачається обговорення наступних проблем: 1. Історія запорозького козацтва: сучасний стан...
Читати повністю