57 окрема мотопіхотна бригада імені кошового отамана Костя Гордієнка

18.04.2022

57 окрема мотопіхотна бригада імені кошового отамана Костя Гордієнка

Продовжуємо розповідати про видатних українських діячів, іменами яких названі формування військ України.

 

57-МА ОКРЕМА МОТОПІХОТНА БРИГАДА ІМЕНІ КОШОВОГО ОТАМАНА КОСТЯ ГОРДІЄНКА

 

Бригада сформована восени 2014 року. Взимку 2015 року підрозділи бригади воювали із російськими агресорами під Дебальцево. У лютому 2018 року штаб бригади було переміщено до Нової Каховки. 6 травня 2019 року бригада отримала почесну назву на честь Костя Гордієнка – кошового отамана Запорозької Січі.

Кость (Костянтин) Гордійович Гордієнко (? – 1733)

Історики про Гордієнка: «Справжній лицар і запеклий ворог Москви» (М. Аркас), «Одвертий ворог московської зверхності» (А. Кащенко), «Гордієнко одверто висловлював свою нехіть до Москви й відверто діяв у цьому плані» (Д. Яворницький).

Його місце народження достовірно не визначено. Дослідники припускають, що Гордієнко був родом з Полтавщини чи Волині. Він навчався у Києво-Могилянській колегії, отримав чудову освіту. Сучасники згадують вітальне слово К. Гордієнка Карлу ХІІ, виголошене бездоганною латиною. Він також брав участь у написанні «Конституції» Пилипа Орлика.

Свою військову та політичну діяльність К. Гордієнко починав на Січі козаком Платнирівського куреня. Будівництво російським урядом фортець на території Запорозьких Вольностей викликало обурення січовиків. У 1703 р. запорожці обрали кошовим отаманом Костя Гордієнка – «одвертого ворога московської зверхності». Він писав Петру I: «…а як хто прибуде з московськими людьми той город будувати, то запорожці будуть оружно на них бити».
Після того як дипломатичні методи зазнали поразки і московити на землях запорожців побудували фортеці, Гордієнко вирядив з Січі три тисячі запорожців з наказом зруйнувати Самарські московські городки і вимести геть з Запорожжя всіх захожих поселенців.
Зі вступом на територію України шведської армії та переходом на бік Карла ХІІ гетьмана І. Мазепи, останній закликав запорожців зруйнувати усі російські фортеці на Запорожжі й долучитися до боротьби проти московитів. Росіяни захопили Батурина та заарештували сина отамана запорожців – Василя Гордієнка, який помер невдовзі після звільнення.
У січні 1709 р. козацька рада ухвалила рішення йти на допомогу Мазепі та Карлу ХІІ. 1 березня К. Гордієнко вийшов на чолі козацького війська з Січі в район Переволочної, а 27 березня зустрівся із Карлом ХІІ. Але російські війська зруйнували Запорозьку Січ, де в цей час перебувало не більше тисячі осіб, переважно літні та поранені козаки. Поразка під Полтавою змусила козаків Гордієнка та Мазепи разом із шведами відступити на землі Османської імперії, де були створені та впродовж 1710 – 1728 рр. існували Кам’янська та Олешківська Січі. Кошовим отаманом знов обрали Костя Гордієнка.

4 (15) травня 1733 р. Кость Гордієнко помер. Його поховали на Кам’янській Січі (сучасне с. Республіканець на Херсонщині). В народній пам’яті він залишився як безкомпромісний борець за козацьку волю та Україну, як лицар, що до кінця свого життя не підкорявся ворогу.

Народна дума про Гордієнка, яку записав В. Семенов-Тянь-Шанський, містить такі рядки:

Гордієнко, хоробрий молодчина
Моторний для ворога хлопчина
На коника вороного сяде
І попереду, як метіль мете.
Гордієнко тільки свисне –
Усе каменем стоїть.
Гордієнко тільки крикне –
Ворог нишком на землі лежить.
Кивне чорним вусом,
Махне здоровими руками,
Іде за вражим улусом
Степом, морем і річками.
Ой, Гордієнко, сине степовий,
Не вдавсь проти тебе
І Дорошенко-Кошовий.

💪Нехай пращури наші – козаки допоможуть в боях проти цієї чуми!

Фото:
Кость Гордієнко. Авт. Василь Масютин, авторський відлив у гіпсі. 1936 р.

31-й окремий полк зв’язку та радіотехнічного забезпечення імені Гетьмана Михайла Дорошенка

24-та окрема механізована бригада ім. короля Данила

201-ша зенітна ракетна бригада імені гетьмана Пилипа Орлика

58-ма окрема мотопіхотна бригада імені гетьмана Івана Виговського

30 – та окрема механізована бригада ім. князя Костянтина Острозького

92-га механізована бригада імені Кошового Отамана Івана Сірка

Всі статті про історичних постатей, на честь яких названі військові формування легко знайти у фейсбуці за хештегом #Історичні_постаті_у_ЗСУ

Поділитися в соц.мережах:

Останні новини

Всі новини
20.01.2023

Вячеслав Зайцев – Хортиці

Сьогодні ми провели захід на вшанування пам'яті про захисників донецького аеропорту та нашого колеги та друга Вячеслава Зайцева Zaitsev Viacheslav. Були присутні найближчі - друзі, колеги та побратими. Для кожного...

Читати повністю
11.09.2022

Чому на Хортицю поки що зась

У Запоріжжі рішенням регіональної комісії ТЕБ та НС від 7 квітня введено заборону на відвідування певних місць відпочинку. У Запорізькій обласній військовій адміністрації пояснили, що мова йде не про всі...

Читати повністю
3.09.2022

Запрошуємо Вас взяти участь у роботі Х науково-практичної конференції «Історія запорозького козацтва в пам’ятках та музейній практиці»

Дата та місце проведення: 20-21 жовтня 2022 р., он-лайн. Посилання буде надано додатково на пошту, яку Ви вкажете при реєстрації. Передбачається обговорення наступних проблем: 1. Історія запорозького козацтва: сучасний стан...

Читати повністю