30 – та окрема механізована бригада ім. князя Костянтина Острозького

18.04.2022

30 – та окрема механізована бригада ім. князя Костянтина Острозького

Продовжуємо розповідати про видатних українських діячів, іменами яких названі формування військ України.

30-ТА ОКРЕМА МЕХАНІЗОВАНА БРИГАДА ІМЕНІ КНЯЗЯ КОСТЯНТИНА ОСТРОЗЬКОГО

6 грудня 1991 року 30-та гвардійська танкова дивізія увійшла до складу Збройних Сил України. До 30 жовтня 2003 року вона була переформована в 30-ту окрему танкову бригаду, а 30 липня 2004 року – в 30-ту окрему механізовану бригаду.
Бригада вела важкі бої під час війни на сході України у 2014 р.
З 2018 року бригада носить ім’я князя Костянтина Острозького.

КОСТЯНТИН ОСТРОЗЬКИЙ
Костянтин Острозький (1460 – 1530) – представник волинської гілки роду Мономаховичів-Рюриковичів, нащадків Романа й Данила, один з видатних українських воєначальників, перший гетьман Великого князівства Литовського (1497 – 1500, 1507 – 1530), герой боротьби з Московським царством та Кримським ханством. Костянтин Острозький провів близько 60 битв із завойовниками, в основному переможних.

Свою військову службу він розпочав у 1486 р., коли у супроводі старшого брата прибув до великокняжого двору у Вільно. Його призначили намісником замків-фортець у Вінниці і Брацлаві, де він очолив оборону Півдня України від татарських набігів. Він виявив свій героїзм та вдачу у литовсько-московській війні 1492—1494 рр., брав участь у походах проти Кримського ханства, розбив супротивника під Очаковом у 1497 р.

Під час наступної московсько-литовської війни 1500—1503 рр. Костянтин Острозький потрапив у полон, звідки йому вдалося втекти. За це гетьмана нагородили Луцьким староством і титулом маршалка Волинської землі. В його руках зосередилася юрисдикція над більшістю українських територій, що в той час входили до складу Великого Князівства Литовського. В наступні роки провів численні битви з татарами на теренах Галичини, Білорусі, Волині, Київщини. Одну зі своїх блискучих перемог здобув у Вишневецькій битви на Волині (1512 р.), котра закріпила за ним славу видатного полководця і де було визволено 16 тис. бранців.

У 1514 р. московське військо захопило білоруський Смоленськ. Назустріч супротивнику Костянтин Острозький повів українсько-білорусько-литовське військо. 30 тисяч його вояків зустрілися з 80-ю тисячами московитів під Оршею – важливим пунктом на перетині торгівельних шляхів між Києвом, Мінськом, Вільно і Москвою. Князь Костянтин діяв рішуче й розважливо. Він зімітував відступ і, заманивши московитів у пастку, під залп своєї артилерії здобув переконливу перемогу. Сталося це 8 вересня 1514 р. Завдяки цій перемозі в надзвичайно складний історичний момент було збережено територіальну цілісність держави.

Коштом Костянтина Острозького було споруджено, реставровано та оздоблено чимало храмів Острогу, Турова, Дубна, Вільна, Києва та інших міст. Особливо опікувався він Києво-Печерським монастирем.

Ілюстрації.

1. Костянтин Острозький. Невідомий худоник. XVII ст. (?)
2. Битва під Оршею. 1514 р. Художник Ганс Крейль.
3. Емблема 30-ї окремої механізованої бригади імені князя Костянтина Острозького.

 

Поділитися в соц.мережах:

Останні новини

Всі новини
20.01.2023

Вячеслав Зайцев – Хортиці

Сьогодні ми провели захід на вшанування пам'яті про захисників донецького аеропорту та нашого колеги та друга Вячеслава Зайцева Zaitsev Viacheslav. Були присутні найближчі - друзі, колеги та побратими. Для кожного...

Читати повністю
11.09.2022

Чому на Хортицю поки що зась

У Запоріжжі рішенням регіональної комісії ТЕБ та НС від 7 квітня введено заборону на відвідування певних місць відпочинку. У Запорізькій обласній військовій адміністрації пояснили, що мова йде не про всі...

Читати повністю
3.09.2022

Запрошуємо Вас взяти участь у роботі Х науково-практичної конференції «Історія запорозького козацтва в пам’ятках та музейній практиці»

Дата та місце проведення: 20-21 жовтня 2022 р., он-лайн. Посилання буде надано додатково на пошту, яку Ви вкажете при реєстрації. Передбачається обговорення наступних проблем: 1. Історія запорозького козацтва: сучасний стан...

Читати повністю