201-ша зенітна ракетна бригада імені гетьмана Пилипа Орлика

18.04.2022

201-ша зенітна ракетна бригада імені гетьмана Пилипа Орлика

Продовжуємо розповідати про видатних українських діячів, іменами яких названі формування військ України.

201-ША ЗЕНІТНА РАКЕТНА БРИГАДА ІМЕНІ ГЕТЬМАНА ПИЛИПА ОРЛИКА

Почесне ім’я гетьмана присвоєно 4 грудня 2019 року.

Пилип Орлик народився 11 (21) жовтня 1672 р. на території сучасної Білорусі, у родині шляхти чеського походження. Його батько, Степан Орлик, служив у війську Речі Посполитої і загинув у битві під Хотином у грудні 1673 р. Мати Ірина, яка походила з роду Малаховських, сама виховувала сина.
Навчався у єзуїтському колегіумі у Вільні та Києво-Могилянській колегії. Під час навчання виявив хист до філософії і богословських наук, історії, поетики, риторики і логіки, добре володів польською, латиною, німецькою, шведською, церковнослов’янською мовами.

Одним із його вчителів у Могилянці був професор філософії, майбутній місцеблюститель патріаршого престолу Стефан Яворський. Саме за його рекомендацією, Орлик у 1693 р. обійняв посаду секретаря канцелярії київського митрополита, а через короткий час був запрошений до гетьманської канцелярії в Батурин.

У 1706 р. Пилип Орлик стає генеральним писарем Війська Запорозького та довіреною особою гетьмана Івана Мазепи, який невдовзі повстає проти московського панування, об’єднавши зусилля із запорожцями та за підтримки шведського короля Карла ХІІ.

Після смерті Івана Мазепи, на козацькій раді в Бендерах 5 (15) квітня 1710 р., у присутності османського султана і шведського короля, Пилип Орлик був обраний гетьманом України (у вигнанні). Того ж року Орлик, козацька старшина та запорожці підписали документ «Договори і Постановлення Прав і вольностей Війська Запорозького», який згодом буде відомий як Конституція Пилипа Орлика. Окремі її статті діяли з 1711 р. до 1714 р. на землях Правобережної України, які контролювало Військо Запорозьке.
На початку 1711 р. на Каїрській переправі, на лівому березі Дніпра, козаки уклали договір про дружбу та військовий союз із Кримським ханством та разом розпочали Правобережний похід для визволення України від московських військ. Похід виявився невдалим. Протягом наступних років Орлик шукав підтримки у різних європейських володарів, жив у різних містах. Він помер у Яссах 24 травня 1742 р.

Пилип Орлик залишився в історії України як автор першої української Конституції – договору між гетьманом, старшиною і козаками. «Договори і Постановлення Прав і вольностей Війська Запорозького» надали нового імпульсу розвитку вітчизняного конституціоналізму і стали визначною пам’яткою української та європейської політичної думки. Документ проголошував державний устрій України у формі станової республіки, що було розвитком багатовікових традицій козацької демократії. Він враховував права всіх верств суспільства – козацтва, міщанства, селянства, купецтва та духовенства, які об’єднувалися в загальне поняття “народ”.

На фото:
Емблема 201-шої зенітної ракетної бригади імені гетьмана Пилипа Орлика

Портрет Пилипа Степановича Орлика (11.10.1672-26.05.1742) – гетьмана України в еміграції (5.04.1710 – 26.05.1742) (?). Невідомий художник XVIII ст.

Булава гетьмана України в еміграції Пилипа Степановича Орлика (1710-1742). Кінець XVII ст. Схід.

31-й окремий полк зв’язку та радіотехнічного забезпечення імені Гетьмана Михайла Дорошенка

57 окрема мотопіхотна бригада імені кошового отамана Костя Гордієнка

24-та окрема механізована бригада ім. короля Данила

201-ша зенітна ракетна бригада імені гетьмана Пилипа Орлика

58-ма окрема мотопіхотна бригада імені гетьмана Івана Виговського

30 – та окрема механізована бригада ім. князя Костянтина Острозького

92-га механізована бригада імені Кошового Отамана Івана Сірка

 

 

Всі статті про історичних постатей, на честь яких названі військові формування легко знайти у фейсбуці за хештегом #Історичні_постаті_у_ЗСУ

Поділитися в соц.мережах:

Останні новини

Всі новини
5.05.2023

Візит представників шведської науки і музейної справи

До Національного заповідника "Хортиця" з візитом у відповідь приїхали представники шведської науки і музейної справи Фред Хокер і Ларс Амреус. Напередодні, в березні, співробітники Заповідника побували у Стокгольмі, де мали...

Читати повністю
20.01.2023

Вячеслав Зайцев – Хортиці

Сьогодні ми провели захід на вшанування пам'яті про захисників донецького аеропорту та нашого колеги та друга Вячеслава Зайцева Zaitsev Viacheslav. Були присутні найближчі - друзі, колеги та побратими. Для кожного...

Читати повністю
11.09.2022

Чому на Хортицю поки що зась

У Запоріжжі рішенням регіональної комісії ТЕБ та НС від 7 квітня введено заборону на відвідування певних місць відпочинку. У Запорізькій обласній військовій адміністрації пояснили, що мова йде не про всі...

Читати повністю