40 полк Національної гвардії імені полковника Данила Нечая

11.05.2022

40 полк Національної гвардії імені полковника Данила Нечая

Продовжуємо розповідати про видатних українських діячів, іменами яких названі формування військ України
40-ИЙ ПОЛК НАЦІОНАЛЬНОЇ ГВАРДІЇ ІМЕНІ ПОЛКОВНИКА ДАНИЛА НЕЧАЯ
         Створена у 1993 році 8-а окрема бригада внутрішніх військ у 2000 році була перейменована на 40-й полк внутрішніх військ. У 2014 році полк увійшов до складу Національної гвардії України. Брав участь у боях з російськими війсь-ками на Сході.
14 жовтня 2020 року полк названо на честь козацького полковника часів Хмельниччини Данила Нечая.
          Данило Нечай (~ 1612–1651) — полковник армії Богдана Хмельницького, улюбленець українського народу, прославлений кобзарями та бандуристами. Народився у м. Бар в українській православній шляхетській родині. Його брати Матвій, Іван та Юрко займали керівні посади у війську й зажили собі козацької слави. Данило породнився з Хмельницьким, адже Іван Нечай був одружений на доньці гетьмана. На жаль, не збереглося жодних відомостей щодо освіти Данила Нечая.
З початком національно-визвольної війни брав участь у здобутті Кодака, у битвах під Жовтими Водами й Корсунем, чудово проявив себе у боях на Вінниччині та під Старокостянтиновом, під Пилявцями, під Зборовом. Нечай командував київським гарнізоном, вів переговори з дипломатами Речі Посполитої.
          У лютому 1651 р. 40-тисячне коронне військо очолене Марціном Калиновським пішло на Поділля. Нечай зі своїм полком вирушив назустріч і зупинився у Красному. Польські війська підійшли вночі 10 лютого. Козацька сторожа вважаючи, що це повернулися козаки не очікувала нападу. Драгуни увірвалися у містечко. Нечай героїчно бився, отримав безліч поранень й загинув. Його поховали у братській могилі у с. Черемошному, а за іншими даними — в одно-му з київських монастирів.
          Данило Нечай належав до найрадикальнішого крила полководців Хмельницького. Польський придворний мемуарист Станіслав Освєнцім писав: «Нечай, полковник брацлавський, один з найголовніших серед повстанців бунтівник, якому самі козаки надавали перше місце після Хмельницького». А державний та політичний діяч Речі Посполитої тих часів Адам Кисіль казав, що Нечай рівний Хмельницькому, але більшого бунтівника на Україні не має.
          Українська народна козацька пісня «Ой з-за гори та ще й з-за лиману» або «Про козака Нечая» входить до Списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО, що потребує негайної охорони. Відомо близько ста записів цієї пісні, у якій , зокрема, є такі слова:
                     Ой з-за гори високої,
                     З-під чорного гаю,
                     Ой крикнули козаченьки:
                    «Утікай, Нечаю!»
                    «Не бійтеся, не бійтеся,
                    Пани отамани, —
                    Поставив я стороженьку
                    Усіма шляхами.
                   Як я маю, козак Нечай,
                   Звідси утікати,
                   Славу мою козацькую
                   Марно потеряти?»
      Ілюстрації:
     1. Портрет Данила Нечая. Автор Д.Нарбут
     2. Герб роду Нечаїв

57 окрема мотопіхотна бригада імені кошового отамана Костя Гордієнка

24-та окрема механізована бригада ім. короля Данила

201-ша зенітна ракетна бригада імені гетьмана Пилипа Орлика

58-ма окрема мотопіхотна бригада імені гетьмана Івана Виговського

30 – та окрема механізована бригада ім. князя Костянтина Острозького

92-га механізована бригада імені Кошового Отамана Івана Сірка

31-й окремий полк зв’язку та радіотехнічного забезпечення імені Гетьмана Михайла Дорошенка

 

Поділитися в соц.мережах:

Останні новини

Всі новини
20.01.2023

Вячеслав Зайцев – Хортиці

Сьогодні ми провели захід на вшанування пам'яті про захисників донецького аеропорту та нашого колеги та друга Вячеслава Зайцева Zaitsev Viacheslav. Були присутні найближчі - друзі, колеги та побратими. Для кожного...

Читати повністю
11.09.2022

Чому на Хортицю поки що зась

У Запоріжжі рішенням регіональної комісії ТЕБ та НС від 7 квітня введено заборону на відвідування певних місць відпочинку. У Запорізькій обласній військовій адміністрації пояснили, що мова йде не про всі...

Читати повністю
3.09.2022

Запрошуємо Вас взяти участь у роботі Х науково-практичної конференції «Історія запорозького козацтва в пам’ятках та музейній практиці»

Дата та місце проведення: 20-21 жовтня 2022 р., он-лайн. Посилання буде надано додатково на пошту, яку Ви вкажете при реєстрації. Передбачається обговорення наступних проблем: 1. Історія запорозького козацтва: сучасний стан...

Читати повністю