93-тя окрема механізована бригада “Холодний Яр”

22.06.2022

93-тя окрема механізована бригада “Холодний Яр”

Продовжуємо розповідати про видатних українських діячів, іменами яких названі формування військ України.
93-тя окрема механізована бригада «Холодний Яр»
Бригада дислокована у смт Черкаське Новомосковського р-ну Дніпропетровської обл. Вона увійшла до Збройних Сил України у 1992 р. як 93-тя гвардійська мотострілецька дивізія, а в грудні 2002 р. була переформована в бригаду. До початку нинішньої війни воїни з’єднання виконували миротворчу місію в Югославії, С’єра-Леоне, Ліберії, Лівані.
У березні 2014-го вони одними з перших вирушили на захист України в Луганську область (район Мілового та Троїцького). Згодом бригада визволяла від російських агресорів та проросійських бандитів Авдіївку, Піски, брала участь у боях в районі Дебальцевого, Іловайську, Донецького аеропорту, в 2017-20 рр. – в боях за Бахмутку, в 2021 р. – на Волновахському напрямку.
Почесне найменування «Холодний Яр» бригаді, яка до того носила назву «Харківська», присвоєне указом Президента України Петра Порошенка 2 серпня 2018 р. На бойовому прапорі бригади напис латиною «Nunquam retrorsum»– «Ніколи не відступати».
Холодний Яр – одне із загадкових та легендарних місць України. Це реліктове лісове урочище знаходиться у Черкаській області, на північний захід від міста Чигирин – столиці Богдана Хмельницького. Тут стоїть одне із сіми природних чудес України – «Дуб Максима Залізняка» віком 1100 років. Саме під цим дубом наприкінці травня 1768 р. зібралися отамани гайдамаків, щоб розпочати відоме в історії повстання Коліївщина під проводом Максима Залізняка та Івана Гонти.
У 1919 р. захисники України, вимушені в умовах білої та червоної російської окупації діяти партизанськими, козацькими методами, організувалися у знамениту «Холодноярську республіку» зі столицею у селі Мельники. Маленький загін самооборони Матронинського монастиря під проводом отамана Василя Чучупака виріс до 15-тисячної армії, а територія обіймала до 25 населених пунктів. Під гаслом «Воля України або смерть» республіка боролася до вересня 1922 р., й навіть у в’язниці заарештовані холодноярські отамани зуміли підняти збройне повстання.
Вже в перший день широкомасштабного російського вторгнення в Україну 24 лютого 2022 р. воїни бригади взяли у полон російських окупантів. Згодом холодноярці брали участь у боях за Охтирку, а 26 березня звільнили місто Тростянець.
Віримо в перемогу!
1. Прапор 93-ї ОМБр «Холодний Яр».
2. Головний отаман Холодноярської республіки Василь Чучупак.
3. Прапор Холодноярської республіки.
4. Вручення бойового прапора 93-й бригаді у 2018 році
Всі статті про історичних постатей, на честь яких названі військові формування легко знайти у фейсбуці за хештегом #Історичні_постаті_у_ЗСУ

Поділитися в соц.мережах:

Останні новини

Всі новини
20.01.2023

Вячеслав Зайцев – Хортиці

Сьогодні ми провели захід на вшанування пам'яті про захисників донецького аеропорту та нашого колеги та друга Вячеслава Зайцева Zaitsev Viacheslav. Були присутні найближчі - друзі, колеги та побратими. Для кожного...

Читати повністю
11.09.2022

Чому на Хортицю поки що зась

У Запоріжжі рішенням регіональної комісії ТЕБ та НС від 7 квітня введено заборону на відвідування певних місць відпочинку. У Запорізькій обласній військовій адміністрації пояснили, що мова йде не про всі...

Читати повністю
3.09.2022

Запрошуємо Вас взяти участь у роботі Х науково-практичної конференції «Історія запорозького козацтва в пам’ятках та музейній практиці»

Дата та місце проведення: 20-21 жовтня 2022 р., он-лайн. Посилання буде надано додатково на пошту, яку Ви вкажете при реєстрації. Передбачається обговорення наступних проблем: 1. Історія запорозького козацтва: сучасний стан...

Читати повністю